Program Opaska Telemedyczna w placówkach POZ

Trwa nabór placówek podstawowej opiece zdrowotnej do pilotażowego programu w zakresie wykorzystania opasek telemedycznych w POZ. Wnioski można składać do 12 sierpnia.

Foto: pixabay.com

Program Opaska Telemedyczna powstał w ramach programu Domowej Opieki Medycznej.

Pilotaż obejmie tysiąc 1000 pacjentów po przebytym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2, którzy z tego powodu byli hospitalizowani lub u których w wyniku przeprowadzonej diagnostyki obrazowej stwierdzono zmiany w obrazie radiologicznym świadczące o zakażeniu wirusowym.

Program zakłada wykorzystanie opasek telemedycznych w warunkach domowych,  do stałego pomiaru paramentów życiowych pacjenta, który przechorował COVID-19 oraz zapewnia możliwość zdalnego ich monitorowania.Nabór będzie prowadzony do wyczerpania puli 1000 opasek przeznaczonych w ramach pilotażu.

Ministerstwo Zdrowia  przewiduje możliwość wyboru placówek z całego kraju, przy uwzględnieniu kolejności zgłoszeń i pod warunkiem dostarczenia formularza zawierającego listę pacjentów spełniających kryteria programu. Placówki, które zostaną zakwalifikowane do programu, otrzymają opaski telemedyczne, które następnie udostępnią ozdrowieńcom, w celu ich zdalnego monitorowania.

Do działań finansowanych w ramach grantu należy prowadzenie monitoringu pacjentów używających opasek oraz wypełnienie ankiety za pośrednictwem platformy DOM. Za każdy tydzień monitoringu parametrów życiowych pacjenta placówka otrzyma 100 zł brutto.

Funkcjonalność opaski telemedycznej:

  • Regularny poglądowy pomiar tętna i saturacji – możliwość przesyłu na platformę DOM informacji o przekroczeniu zadeklarowanych poglądowych poziomów tętna i saturacji oraz stały monitoring;
  • Jeden duży przycisk SOS oznaczony alfabetem Braille’a – możliwość natychmiastowego powiadomienie o zagrożeniu życia, zdrowia i bezpieczeństwa;
  • Detektor upadku – możliwość automatycznej informacji o wykryciu upadku;
  • Lokalizacja GPS i aGPS użytkownika – identyfikacja obszaru przebywania w momencie naciśnięcia przycisku SOS lub upadku;
  • Personalny Asystent Głosowy – możliwość informowania użytkownika o naciśnięciu przycisku SOS, wykryciu upadku, o konieczności zażycia leków oraz o uruchomieniu, naładowaniu i rozładowaniu opaski;
  • Przypomnienie o zażyciu leków – komunikat przypominający o konieczności zażycia leków;
  • Czujnik zdjęcia opaski – komunikat przesyłany w przypadku nienoszenia lub nieprawidłowego założenia opaski;
  • Łatwość posługiwania się opaską – maksymalnie jeden przycisk na urządzeniu.

Program wykorzystania opasek w telemedycynie został wprowadzony na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 lipca 2021 r. w zakresie wykorzystania opasek telemedycznych w podstawowej opiece zdrowotnej.

Będzie realizowany w trzech etapach (zakwalifikowanie placówek POZ do programu, wykonywanie świadczeń z wykorzystaniem opasek telemedycznych oraz ewaluacja programu pilotażowego). Realizacja projektów  potrwa trzy miesiące i zakończy się nie później niż 16 listopada.

Źródło: MZ

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.