Kolejni medycy dołączyli do komitetu protestacyjno-strajkowego

Do Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia, który został zawiązany w siedzibie samorządu lekarskiego, dołączyły kolejne organizacje zrzeszające przedstawicieli zawodów medycznych.

Foto: pixabay.com

Chodzi o Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego, Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia powstał na początku sierpnia. Poinformowano o tym w czasie konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie (więcej TUTAJ).

– Celem Komitetu jest przede w wszystkim doprowadzenie do pilnych rozmów z premierem. Wnioskowaliśmy o to już pod koniec czerwca przy okazji uchwalania ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia – mówi przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok, dodając, że środowisko medyczne czuje się lekceważone przez rządzących.

Wśród najważniejszych postulatów komitetu są:

  • szybszy wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej do 8 proc. PKB,
  • zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach OECD i UE względem średniej krajowej w celu zahamowania emigracji zagranicznej i do sektora prywatnego,
  • zwiększenie liczby finansowanych świadczeń, poprawa dostępności do nich pacjentów oraz podwyższenie ich jakości (m.in. dostęp do nowoczesnych form diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej),
  • wzrost liczby pracowników pracujących w systemie ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach OECD i UE, zwłaszcza w obliczu starzenia się społeczeństw i rosnącego zapotrzebowania na opiekę zdrowotną.

11 września odbędzie się ogólnopolska akcja protestacyjna zawodów medycznych w Warszawie.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.