Ocal nogi z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu

W ramach wspólnego projektu Uniwersytet Medyczny w Poznaniu oraz sieć centrów fitness zrealizują badania, których celem jest pomoc osobom z bólem wysiłkowym kończyn dolnych, spowodowanym miażdżycą tętnic. Bezpośrednim celem projektu jest wydłużenie dystansu chodu oraz poprawa jakości życia chorych.

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Według badań epidemiologicznych, choroba niedokrwienna kończyn dolnych występuje u 3-10 proc. ogólnej populacji. Po 70. roku życia odsetek ten wzrasta do 12-24 proc. W Polsce brakuje wiarygodnych badań epidemiologicznych, które pozwoliłyby dokładnie ustalić liczbę chorych. Szacunkowo podaje się, że ok. 30 tys. Polaków zgłasza się rocznie do lekarza z powodu tej dolegliwości.

– Przedmiotem naszego badania będzie chromanie przestankowe, które jest następstwem zwężania się tętnic doprowadzających krew do kończyn dolnych. Sprawcą jest blaszka miażdżycowa, która przylega do ściany tętnicy, doprowadzając do jej stwardnienia i zesztywnienia. Światło naczynia (wewnętrzna średnica) zwęża się, krew przepływa z coraz większym trudem i do kończyny napływa coraz mniej dobrze utlenowanej krwi – wyjaśnia Maria Szymczak, doktorantka z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Uczestnikami badań będą osoby w wieku powyżej 55 lat. – Udział w przedsięwzięciach, które w wymierny sposób poprawiają jakość życia, należy do naszych  priorytetów. Współpraca z Uniwersytetem Medycznym, to jeden z tego typu projektów, które realizujemy z naszymi partnerami. Cieszymy się, że mogliśmy się w niego zaangażować – mówi Alicja Liczba, przedstawicielka sieci centrów fitness.

Efektem prac, poza pomocą chorym, mają być również publikacje w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych oraz prezentacje wyników badań w trakcie konferencji naukowych.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.