Cel: wzrost bezpieczeństwa obywateli. Apel samorządów medycznych

Samorządy zawodów medycznych zaapelowały o wprowadzenia skutecznych regulacji prawnych zapewniających wzrost bezpieczeństwa obywateli.

Foto: twitter.com/kancelariasejmu

Apel jest związany z projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 (druk nr 1846), którym od kilku dni intensywnie zajmowali się posłowie.

„Regulacje takie muszą być kompleksowe i nie powinny cedować z organów władzy publicznej na pracodawców i przedsiębiorców odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa epidemiologicznego w kraju” – czytamy w apelu podpisanym przez prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzeja Matyję, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofię Małas, prezesa Krajowej Rady Fizjoterapeutów Macieja Krawczyka, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alinę Niewiadomską i wiceprezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej Michała Byliniaka.

Sygnatariusze apelu oczekują racjonalnego określenia zasad dostępu do usług i handlu. Uzasadniają to faktem, że tego rodzaju rozwiązania prawne, wprowadzone w innych krajach europejskich, spowodowały istotne zwiększenie bezpieczeństwa obywateli oraz wzrost liczby osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Poza tym takie regulacje pozwolą uniknąć zamykania poszczególnych zakładów pracy czy branż gospodarki.

„Sygnalizujemy, że w przypadku braku zdecydowanych działań zwiększających poziom wyszczepienia społeczeństwa system ochrony zdrowia nie sprosta kolejnej fali zakażeń i zachorowań. W konsekwencji bez właściwej opieki pozostaną zarówno chorzy na COVID-19, jak i pozostali pacjenci. W związku z powyższym apelujemy o prace nad projektem ustawy ponad partyjnymi podziałami” – wskazano w apelu.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.