Dlaczego lekarze malują?

Twórczość plastyczna lekarzy jest mniej znana niż literatura, która wyszła spod pióra przedstawicieli naszego zawodu. Dlatego z wielkim uznaniem należy przyjąć obszerny album wydany przez OIL w Białymstoku, będący zbiorem prezentującym dorobek malarski 16 lekarzy z Podlasia.

Foto: pixabay.com

Dzięki staraniom Komisji Kultury OIL oraz prof. Jerzego Konstantynowicza – pediatry i malarza, otrzymaliśmy unikalne dzieło gromadzące reprodukcje obrazów i grafik powstałych w różnym czasie, wytworzonych różnymi technikami i reprezentujących różne style, lecz zawsze będących dziełem lekarzy.

Największym sukcesem jest odszukanie i zebranie dzieł, zwykle dostępnych jedynie w prywatnych kolekcjach. Album liczący 383 strony rozpoczynają teksty wprowadzające. Potem przestawione są sylwetki i dzieła 16 lekarzy malarzy stanowiące najważniejszą część albumu, który zamyka szkic „Impresja” pióra znanej poetki Elżbiety Kozłowskiej-Świątkowskiej.

Album wydany jest w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Niestety, nie przetłumaczono podpisów zawierających tytuły dzieł reprodukowanych, a także fragmentów poetyckich. To uniemożliwia odbiór tekstu angielskiego, szczególnie poetyckiego podsumowania. Na szczęście, niezależnie od używanego języka obraz jest dla każdego oglądającego zrozumiały.

Przeglądając album, można zachwycić się rozmaitością odbioru otaczającego świata, ale można też zadać pytanie, dlaczego lekarze malują? Nie ma na to prostej odpowiedzi, lecz zaryzykuję stwierdzenie, że jest to wyraz nadmiaru emocji, z jakim przychodzi nam się nieustannie mierzyć. W naszym zawodzie cierpienie i śmierć, radość urodzin, trudność wyboru, a także wiele innych ludzkich rozterek towarzyszy nam każdego dnia. Ten ogrom przeżyć może znaleźć ujście w różny sposób, także przy pomocy pędzla.

Monograficzny album jest wydawnictwem unikalnym o nieprzemijającej wartości. Gratuluję jego twórcom, przede wszystkim Jerzemu Konstantynowiczowi i wyrażam nadzieję, iż podobne albumy ukażą dorobek malarski koleżanek i kolegów z innych regionów kraju.

Prof. Eugeniusz Józef Kucharz, członek ZG Światowej Unii Pisarzy Lekarzy

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.