Mały krok w kierunku ograniczenia zależności od leków z Azji

Nawet 40 proc. leków sprzedawanych w Unii Europejskiej pochodzi z Azji, a 80 proc. substancji aktywnych jest produkowanych w Chinach i Indiach. W Polsce tylko ok. 30 proc. leków sprzedawanych w aptekach pochodzi z produkcji lokalnej.

Foto: pixabay.com

 – Produkty te mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia ochrony zdrowia i dobrostanu obywateli – mówi dr hab. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

– Zapewniają one możliwość szybkiego reagowania na zmieniające się warunki epidemiologiczne oraz będą wspierały mechanizmy związane z utrzymaniem konkurencyjności, innowacyjności i zrównoważonej produkcji farmaceutycznej, przy uwzględnieniu potrzeb pacjentów i systemu opieki zdrowotnej – wyjaśnia Radosław Sierpiński.

Uzależnienie od zagranicznych producentów i dostawców leków i substancji aktywnych negatywnie wpływa na bezpieczeństwo lekowe Polski. Chcąc je zwiększyć, Agencja Badań Medycznych ogłosiła konkurs na opracowanie nowych leków generycznych i biopodobnych. Do naukowców trafi 150 mln zł.

Celem konkursu jest udzielenie wsparcia finansowego producentom produktów leczniczych w zakresie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych dotyczących opracowania i rozwoju innowacji, które w ciągu maksymalnie trzech lat od zakończenia realizacji projektu doprowadzą do komercjalizacji nowoopracowanych produktów leczniczych.

Wnioski, dotyczące różnych faz rozwoju, można składać do końca sierpnia. Zakres działań objętych konkursem obejmuje:

  • opracowanie nowych postaci leków o modyfikowanym uwalnianiu;
  • opracowanie i rozwój nowych postaci farmaceutycznych produktów leczniczych opartych o dopuszczone do obrotu substancje czynne;
  • opracowanie i rozwój produktów leczniczych złożonych;
  • opracowanie i rozwój leków generycznych;
  • opracowanie i rozwój leków biopodobnych.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.