Akupunktura zmniejsza bóle stawów

Akupunktura zmniejsza bóle stawów spowodowane leczeniem inhibitorami aromatazy – wskazuje Polska Liga Walki z Rakiem w najnowszym wydaniu newsletera, powołując się na badanie opublikowane w „JAMA Network Open”.

Foto: pixabay.com

Inhibitory aromatazy to grupa doustnych leków stosowana u kobiet chorych na hormonozależnego raka piersi. Są one stosowane przez kilka lat, istotne jest zatem radzenie sobie z ich działaniami niepożądanymi.

Jednym z nich są bóle stawów. Objawy te nie występują u wszystkich osób, jednak u części mogą ograniczać normalne funkcjonowanie i powodować konieczność odstawienia leku.

W badaniu opublikowanym w „JAMA Network Open” sprawdzono, czy akupunktura zmniejsza bóle stawów spowodowane inhibitorami aromatazy. 226 chorych na wczesnego raka piersi przydzielono do trzech grup. W pierwszej przez 12 tygodni stosowano akupunkturę, druga przez 12 tygodni otrzymywała pozorną akupunkturę, polegającą na wbijaniu igieł w okolice niebędące punktami do akupunktury, a w trzeciej (kontrolnej) nie stosowano żadnych zabiegów.

Wyjściowo u wszystkich chorych występował ból stawów w przedziale 6-7 w 10 stopniowej skali. Po 52 tygodniach w grupie poddanej akupunkturze ból zmniejszył się średnio o 2,7 punktu, w grupie z pozorną akupunkturą o 1,46, a w grupie kontrolnej o 1,55.

Więcej: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2798317

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.