Od jesieni medycyna na Politechnice Wrocławskiej

Już w październiku pierwsi studenci rozpoczną naukę na kierunku lekarskim – informuje uczelnia.

Foto: pwr.edu.pl

Kilka tygodni temu Politechnika Wrocławska (PWr) złożyła wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN) o wydanie zgody na uruchomienie kierunku lekarskiego.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek obiecuje, że w ciągu kilku tygodni będzie zgoda. Dokument został już rozpatrzony i, jak informuje uczelnia, po niewielkich korektach trafi do Polskiej Komisji Akredytacyjnej. – Ten wniosek oceniamy bardzo wysoko – powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek podczas niedawnej wizyty we wrocławskiej uczelni.

W jej trakcie szef resortu edukacji i nauki miał okazję wysłuchać szczegółowej prezentacji stanie przygotowań uczelni do uruchomienia kształcenia na kierunku lekarskim i jej dalekosiężnych planach.

– W Europie wiodące politechniki, np. w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii, od lat prowadzą badania medyczne związane z medycyną kliniczną i technologiami medycznymi. Do tej pory w Polsce nie mieliśmy uczelni, na której inżynierowie i lekarze funkcjonowaliby razem, to znaczy lekarze pracowaliby i prowadziliby badania wspólnie z fizykami, chemikami, biologami, informatykami i inżynieriami innych specjalności – powiedział rektor prof. Arkadiusz Wójs, fizyk, którego wypowiedź cytujemy za stroną internetową PWr.

Kiedy ruszą studia?

Pierwszych studentów kierunku lekarskiego PWr zamierza przyjąć już w październiku 2023 roku. Uczelnia poinformowała, że kadra naukowa Wydziału Medycznego ma składać się w znacznej mierze z lekarzy ze stopniami i tytułami naukowymi, którzy pracują w szpitalach na Dolnym Śląsku.

W opinii rektora we Wrocławiu powstaje „coś unikalnego”. – Mamy skompletowane kompetencje i zasoby ludzkie oraz infrastrukturalne we wszystkich kluczowych dyscyplinach, które powinny otaczać medycynę, a zatem bioinżynierii, chemii, matematyki, fizyki i informatyki. Dzięki temu będziemy tworzyć wielki ośrodek technologii medycznych, który w Polsce jest pewną nowością, a w Europie standardem – dodał prof. Arkadiusz Wójs.

– Nasza uczelnia będzie zarówno kształcić, jak i zatrudniać lekarzy. Medycyna dołącza też do grona dyscyplin, które są we Wrocławiu dostępne na różnych uczelniach, podobnie jak fizyka, chemia czy zarządzanie – powiedział rektor PWr.

Porozumienie ze szpitalami

W grudniu 2022 roku porozumienie o współpracy na rzecz utworzenia i prowadzenia Wydziału Medycznego podpisały: PWr, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i siedem wrocławskich szpitali:

 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu,
 • Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu,
 • Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu,
 • 4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką we Wrocławiu,
 • Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu,
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu,
 • Dolnośląskie Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi – Medinet.

– To kolejny krok na drodze do budowania nowej, wielkiej politechniki wzorowanej na najlepszych uczelniach europejskich. Będzie ona oparta na takich filarach jak: badania podstawowe, nauki techniczno-inżynieryjne oraz medycyna, czyli nauka zajmującą się najbardziej złożonym układem, jakim jest ludzki organizm – powiedział rektor prof. Arkadiusz Wójs.

Samorząd lekarski ma wątpliwości

W piątek Naczelna Izba Lekarska (NIL) poinformowała, że Komisja Europejska (KE) udzieliła odpowiedzi na zapytanie w sprawie minimalnych wymogów kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie NIL, pismo z Brukseli ma „charakter ogólnikowy” i nie odnosi się do „specyficznej sytuacji panującej w Polsce”.

– Po wstępnych analizach rozważamy zwrócenie się o uszczegółowienie odpowiedzi Komisji Europejskiej z uwzględnieniem obecnej sytuacji w Polsce, bowiem obecna odpowiedź nie wyczerpuje naszych wątpliwości – mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski. Cieszy go jednak fakt podkreślenia przez KE tego, że kształcenie lekarzy powinno odbywać się na poziomie uniwersyteckim.

Więcej o odpowiedzi KE piszemy TUTAJ.

Powiązane aktualności

komentarze 2

Skomentuj
 1. Natalia
  kw. 15, 2023 - 12:13 AM

  Ciekawe czy na politechnice będą zajęcia w prosektorium

  ODPOWIEDZ
 2. Anna Bronowicz
  maj 12, 2023 - 04:46 PM

  Nie widzę przeszkód. Prosektorium można wynająć. Natomiast za to będą mieli dostęp do nowoczesnych laboratoriów Politechniki i możliwość prowadzenia pracy naukowej.

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.