Posiedzenie komisji odroczone. Najpierw spotkanie z ministrem zdrowia

W piątek 26 maja po kilkunastu minutach zakończyło się posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, w czasie którego miało odbyć się pierwsze czytanie projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.

Adam Niedzielski. Foto: twitter.com/MZ_GOV_PL

Obrady zostały jednak odroczone do 30 maja. Powód?

Jeszcze w piątek w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” minister zdrowia Adam Niedzielski ma spotkać się z przedstawicielami wszystkich samorządów medycznych.

W czwartek 25 maja przedstawiciele samorządów, w tym m.in. prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Łukasz Jankowski, zwrócili się do przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia Tomasza Latosa o zmianę terminu rozpatrywania ustawy o jakości. Nie chcieli rozmawiać o ustawie przed zakończeniem spotkania z szefem resortu zdrowia.

Ta argumentacja nie trafiła spotkała się jednak z pozytywnym odbiorem ze strony szefa sejmowej Komisji Zdrowia, czemu dał wyraz w czasie piątkowego posiedzenia. – Z całym szacunkiem dla ministra, ale jeżeli chciał rozmawiać z samorządami, mógł spotkać się o ósmej rano, bo wiedział o terminie posiedzenia komisji. Przypomnę, że legislacja nie zakończy się dziś, więc przestrzeni do rozmów jest całe mnóstwo. W pierwszym czytaniu i tak nie składa się żadnych poprawek – powiedział przewodniczący Tomasz Latos.

Kilka dni temu Prezydium NRL podjęło stanowisko w sprawie projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Zastrzeżenia samorządu lekarskiego budzi m.in. fakt, że ważna dla systemu opieki zdrowotnej i dla pacjentów ustawa jest procedowana jako projekt poselski, który nie przeszedł pełnej ścieżki konsultacji publicznych. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.