O kształceniu przyszłych lekarzy w NIL. Studenci też są zaniepokojeni

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) apeluje o opracowanie nowej formy weryfikowania wiedzy przyszłych lekarzy i lekarzy dentystów, tak by służyła poprawie bezpieczeństwa pacjentów oraz jakości kształcenia na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym.

Foto: twitter.com/naczelnal

W czwartek 24 sierpnia 2023 r. w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) w Warszawie odbyło się spotkanie z przedstawicielami studentów ze stowarzyszenia IFMSA-Poland, Komisji Wyższego Szkolnictwa Medycznego oraz Inicjatywy „UzdrowićLEK”.

Jak czytamy na stronie NIL, studenci „zgodnie przyznali”, że samorządy studenckie renomowanych uczelni medycznych powinny pójść śladem studentów zrzeszonych w Samorządzie Studenckim Uniwersytetu Medycznego (UM) w Łodzi, którzy kilka tygodni temu zaapelowali do kandydatów na studia lekarskie o nieaplikowanie na uczelnie, które – w ich ocenie – nie oferują wystarczającego poziomu kształcenia.

„Jako starsi koledzy i starsze koleżanki, chcielibyśmy zwrócić się do Was z apelem – nie wybierajcie drogi na skróty! Nauka medycyny w szkołach niestawiających podstawowych wymagań wobec kandydatów na studia, których zadaniem jest przygotowanie do pracy ludzi odpowiedzialnych za zdrowie i życie swoich Pacjentów, to ogromne zagrożenie!” – czytamy w oświadczeniu Prezydium Uczelnianej Rady Samorządu Studentów UM w Łodzi. Więcej na ten temat pisaliśmy w połowie sierpnia:

Przedstawiciele studentów obecni w NIL podkreślili, że ankietę dotyczącą jakości kształcenia na uczelniach medycznych wypełniło 4 tys. studentów, a wnioski potwierdzają obawy społeczności studenckiej o jakość kształcenia na wszystkich jej etapach.

– Przypominam, że trzeci punkt listy zmian do wdrożenia dla nowej minister zdrowia („siódemki NIL”) stanowi o wycofaniu poparcia ministra zdrowia dla kierunków lekarskich, które są niedostatecznie przygotowane do kształcenia przyszłych lekarzy – mówi lek. Maria Kłosińska, odnosząc się do postulatów przekazanych nowej minister zdrowia Katarzynie Sójce przez prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Łukasza Jankowskiego. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Maria Kłosińska zwróciła uwagę także na to, że o jakości kształcenia należy rozmawiać ze studentami, ponieważ są osobami najbardziej zainteresowanymi procesem nauczania. – Oni również opowiadają się za kształceniem prowadzonym na najwyższym poziomie, ponieważ wiedzą, że tylko tak wykwalifikowani będą mogli dbać o bezpieczeństwo leczenia pacjentów, a przecież właśnie na tym powinno zależeć nam wszystkim, również resortowi zdrowia – dodała.

Dyskusja w NIL dotyczyła formy Końcowego Egzaminu Lekarskiego (LEK). Obie strony zgodnie przyznały, że obecny kształt egzaminu nie prowadzi do oczekiwanych rezultatów.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.