18 lipca 2024

Brydżowa lekarska jesień

Na przełomie października i listopada w Centrum Sportów Umysłowych w Warszawie lekarze rywalizowali o medale XXII Mistrzostw Polski Lekarzy (MPL) w brydżu sportowym oraz w VI Mistrzostwach Polski Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego „Misja”.

W MPL konkurowano w turnieju indywidualnym oraz par na maxy i na impy. Mistrzem w turnieju indywidualnym został Mariusz Mysłek z Kępna, srebro przypadło Arturowi Lechowi (Śląsk), a brąz zdobył Krzysztof Makuch (Warszawa).

W obu turniejach par wygrali Andrzej Kaźmierczak (Bełchatów) i Igor Łobodziński (Piotrków Trybunalski) przed Mirosławem Kotowskim (Ostrowiec Świętokrzyski) i Włodzimierzem Królem (Radom). Brąz w turnieju na impy przypadł weteranom lekarskiego brydża z lubelskiej izby lekarskiej: Andrzejowi Koziejowskiemu i Wiesławowi Teresińskiemu, a w turnieju na maxy: Mariuszowi Mysłek i Krzysztofowi Makuchowi.

W prestiżowej klasyfikacji generalnej Mistrzem Polski został Sławomir Falkowski z Warszawy, wicemistrzem Aleksander Skop z Torunia, a brąz zdobył Andrzej Kaźmierczak. Na uznanie zasługuje duża frekwencja i wysoki poziom gry lekarek, które w klasyfikacji generalnej zdobyły: złoto – stomatolog Zofia Zaręba (Warszawa), srebro – ortopeda Jolanta Materniak (Poznań), brąz – neurolog Joanna Przytycka (Warszawa) przed warszawiankami prof. Ewą Skopińską, Hanną Kalotka-Kręglewską, Marią Boczar, Janiną Orłowską, Zofią Horodyńską i Joanną Telesz (Starachowice).

W „Misji” w turnieju indywidualnym złoto zdobył Krzysztof Makuch. W turnieju na impy złoto wywalczyli lekarze Igor Łobodziński Andrzej i Kaźmierczak, a brąz Zofia Zaręba i Krzysztof Makuch. W turnieju ma maxy i turnieju teamów triumfowali inżynierowie ze Śląska. Srebro w teamach zdobyli biegli rewidenci, a lekarze zajęli 5. miejsce. Pierwszą damą mistrzostw została Zofia Zaręba, srebro przypadło prof. Ewie Skopińskiej.

W klasyfikacji generalnej zwyciężyli śląscy inżynierowie budownictwa: Jerzy Ujma, przed Januszem Kozulą, a trzeci był Zdzisław Kowalewski (Mazowsze). Najlepszymi wśród lekarzy był: Krzysztof Makuch przed Zofią Zarębą. Doskonałą organizację zawodów zawdzięczamy zastępcy przewodniczącego MIIB Jerzy Kotowski. Sprawny przebieg rywalizacji zapewnili: skarbnik WZBS Roman Kowalewicz, sędziowie Arkadiusz Ciechomski i Aleksander Kryst, co udokumentował zdjęciowo Krzysztof Siwek.

Wyniki i zdjęcia są dostępne na stronie WZBS oraz w portalu internetowym „Gazety Lekarskiej”. Najważniejsze, że idea lekarskiej rywalizacji przy brydżowym stoliku zapoczątkowana przez śp. Henryka Krupę z Morąga (lekarza, senatora RP, społecznika), przy współudziale w organizacji mistrzostw Aleksandra Skopa z niżej podpisanym, na stale zagościła w kalendarzu PZBS.

Krzysztof Makuch