4 grudnia 2024

Doskonalenie zawodowe: NRL chce pilnych zmian

Apel Nr 4/16/P-VII Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 16 września 2016 r. do Ministra Zdrowia w sprawie nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów.

Foto: pixabay.com / CC0

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do Ministra Zdrowia o dokonanie pilnej nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2004 r. w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów w zakresie zasad przyznawania punktów edukacyjnych za udział lekarza i lekarza dentysty w kursach medycznych nieobjętych programem specjalizacji lub nabywanej umiejętności określonych.

Niedawna nowelizacja, dokonana na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 sierpnia 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów (Dz.U. z 2016 r poz. 1327), wprowadziła zapis, że lekarz ma prawo zaliczyć do ewidencji doskonalenia zawodowego kursy medyczne nieobjęte programem specjalizacji, które zostały zaakceptowane przez Naczelną Radę Lekarską. Taki zapis zamieszczony w § 3 pkt 2 lit. a rozporządzenia oraz w załączniku nr 3 do rozporządzenia pod pozycją nr 2 zmienia dotychczasowe zasady naliczania punktów edukacyjnych za kursy medyczne.

Przed nowelizacją z dnia 11 sierpnia 2016 r. premiowane punktami były kursy medyczne nieobjęte programem specjalizacji akceptowane przez okręgową radę lekarską zgodnie z jej właściwością określoną w art. 19 c ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz § 2 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 grudnia 2006 r. w sprawie rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów (Dz.U. z 2006 r. nr 239, poz. 1739).

Wprowadzenie wymogu każdorazowego akceptowania kursów medycznych nieobjętych programem specjalizacji przez Naczelną Radę Lekarską nie znajduje uzasadnienia i nie było postulowane przez samorząd lekarski w uwagach zgłoszonych do projektu rozporządzenia. Dotychczasowe rozwiązanie pozostawiające akceptację kursów medycznych nieobjętych programem specjalizacji organom prowadzącym rejestr podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów zgodnie z ich ustawową właściwością (tj. najczęściej okręgowym radom lekarskim) sprawdziło się w praktyce i nie wymagało zmiany.

Mając powyższe na uwadze, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do Ministra Zdrowia o dokonanie nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów poprzez przywrócenie zasady, że premiowany punktami edukacyjnymi jest udział lekarza i lekarza dentysty w kursie medycznym nieobjętym programem specjalizacji zaakceptowanym przez właściwy do tego organ prowadzący rejestr podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów zgodnie z właściwością wynikającą z art. 19c ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, bez konieczności akceptowania każdego kursu medycznego przez Naczelną Radę Lekarską.


„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesuje cię prawo medyczne, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej”. Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.