21 maja 2024

Drobna zmiana

W pierwszy piątek marca w łódzkim Klubie Lekarza odbyła się Biesiada Literacka. Prozaicy i poeci poddali się osądowi krytyka, który serdecznym palcem wskazywał błędy warsztatowe, chwalił zamiary i wzruszał się frazami.

 

Na zakończenie odbył się tradycyjny konkurs o kielich ambrozji, w którym publiczność głosowała na autora wieczoru. Spotkanie zorganizowała Magda Człapińska – sekretarz Unii Polskich Pisarzy Lekarzy.

Po przerwie kabaret Bąk zaprosił na swój najnowszy program zatytułowany „Drobna zmiana”. Łatwo się domyślić, że znalazły się w nim akcenty bieżącej polityki. Widziałem jak starszym widzom śmiech zamierał przez chwilę na ustach.

Mistrzem podtekstu i kontekstu był Jerzy Andrzejczak. Kabaretowe numery przeplatały piosenki Adama Madeja. Ozdobą programu, jak zawsze zresztą, był taniec Teresy Sadłeckiej, Małgorzaty Wilczyńskiej i debiutującej Beaty Wrodyckiej-Żytkowskiej.

W finale na scenę zaproszono pomysłodawczynię satyrycznego zespołu lekarskiego Barbarę Szeffer-Marcinkowską. Całością zaopiekował się jedyny profesjonalista Janusz Wiśnioch, który konferansjerkę łączył z obowiązkami brygadiera sceny.

Jarosław Wanecki


***

w niedzielę wczesnym rankiem
wszystkie miasta
wyglądają podobnie

niedobudzone
pokryte szarością
opuszczonych rolet
pustych chodników
nieruchomych gołębi

stojąc na przystanku
bez niedosytu ani niepewności
czekam
aż tramwaj
czerwienią
rozbije kadr
czarno-białego zdjęcia

Joanna Czajkowska
(laureatka I nagrody plebiscytu XVII Biesiady Literackiej UPPL)