9 listopada 2024

Gdy lekarz wykonujący szczepienie ochronne spotyka się z odmową

Ten temat powraca niczym bumerang, mimo że szczepienia ochronne są najskuteczniejszym narzędziem zwalczania chorób zakaźnych i w znacznej mierze przyczyniły się do ogromnego skoku cywilizacyjnego, jakiego doświadczyła ludzkość w XX wieku.

Foto: pixabay.com

Do NIL i GIS docierają informacje, że lekarze wykonujący obowiązkowe szczepienia ochronne coraz częściej spotykają się z odmową ich realizacji do czasu spełnienia różnych żądań (np. udzielenia bardzo szczegółowych informacji niemieszczących się w zakresie lekarskiego badania kwalifikacyjnego do szczepienia).

Biorąc pod uwagę także fakt, że według aktualnej wiedzy medycznej nie ma skuteczniejszej metody ochrony przed chorobami zakaźnymi niż szczepienia ochronne, niedawno prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja i Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas wydali wspólny komunikat w tej sprawie.

Czytamy w nim m.in., że nie ma podstawy prawnej żądanie od lekarza w ramach badania kwalifikacyjnego do szczepienia szczegółowego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości dotyczących takich zagadnień jak: skład i działanie szczepionki, sposób jej produkcji, dystrybucji i przechowywania, możliwe działania niepożądane, statystyka odczynów poszczepiennych czy kwestia odpowiedzialności materialnej za powikłania poszczepienne.

Niepoddanie dziecka badaniu kwalifikacyjnemu z winy osoby zobowiązanej nie skutkuje ustaniem obowiązku szczepienia ochronnego, a dopiero stwierdzenie przez lekarza przeciwwskazań do szczepienia zwalnia od wykonania ustawowego obowiązku. Więcej TUTAJ.