11 grudnia 2024

Kongres Polonii Medycznej: sesja Naczelnej Rady Lekarskiej

W sobotę 3 czerwca 2023 r. w Olsztynie, w ramach XI Kongresu Polonii Medycznej połączonego z IV Światowym Zjazdem Lekarzy Polskich, zakończyła się sesja Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL).

Foto: Mariusz Tomczak/Gazeta Lekarska

Sesję prowadzili: przewodniczący Ośrodka Współpracy Zagranicznej NRL Wojciech Domka i dyrektor Centralnego Ośrodka Badań Innowacji i Kształcenia Naczelnej Izby Lekarskiej (COBIK NIL) Artur Drobniak.

Adwokat Damian Konieczny przybliżył aspekty prawne wykonywania zawodu, zwracając uwagę na różnice między prowadzeniem działalności gospodarczej a pracą na etacie. – Właścicielem lub wspólnikiem NZOZ nie musi być lekarz lub lekarz dentysta. Podmiot leczniczy daje większe możliwości rozwoju niż praktyka lekarska – podkreślił. Przypomniał, że przerwa w wykonywaniu zawodu nie może być dłuższa niż pięć lat.

O odpowiedzialności zawodowej, karnej i cywilnej lekarzy mówił adwokat Michał Pietkiewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a o uznawaniu kwalifikacji i uzyskiwaniu uprawnień zawodowych za granicą – radca prawny Marek Szewczyński, kierownik Centrum Uznawania Kwalifikacji NIL.

Warunki wykonywania zawodu lekarza w Szwecji przybliżył Mateusz Rybicki, autor bloga i podcastu „Lekarz w Szwecji”. – Standardowo szwedzki lekarz pracuje osiem godzin, ale wielu lekarzy pracuje na niepełny etat. Na ogół nie szukają dodatkowych dyżurów i mało kto zostaje po godzinach – mówił Mateusz Rybicki, podkreślając, że to część przyczyn odpowiadająca za deficyt kadr lekarskich w tym kraju. Dodał, że szwedzcy lekarze nie obrażają się, jeśli po postawieniu diagnozy pacjenci proszą innego lekarza o opinię. – W Szwecji są problemy językowe – przyznał.

O tym, że w otaczającym świecie nie da się uciec od innowacji, mówił Tomasz Rudolf, ekspert NIL ds. innowacji. Jego zdaniem wśród trendów, które odcisną większe piętno na pracę lekarzy w przyszłości, będzie value-based healthcare, czyli opieka oparta na wartości. – Płatnicy będą chcieli wynagradzać za efekty, jakość i utrzymanie pacjenta w zdrowiu. Dzisiejsze systemy informatyczne coraz częściej to umożliwiają – powiedział Tomasz Rudolf.

W jego opinii ważnym trendem będzie także przenoszenie opieki do domu pacjenta. Gdzieniegdzie już widać przenoszenie niektórych ciężko schorowanych pacjentów do domów. – Jesteśmy na początku transformacji. Trudno jest nam dzisiaj myśleć o tym, co będzie później – podsumował Tomasz Rudolf. Na zakończenie przybliżył działalność społeczności lekarzy innowatorów NIL IN.

Więcej o kongresie piszemy tutaj: https://gazetalekarska.pl/?tag=kongres-polonii-medycznej.

Zobacz nasze fotorelacje z Kongresu Polonii Medycznej: