12 lipca 2024

Kontrole sanitarne m.in. na granicy z Niemcami i Czechami

– Podejmujemy kroki zapobiegawcze, by przyrost zakażonych koronawirusem był jak najwolniejszy – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w KPRM.

Foto: Adam Guz / KPRM

Dodał, że rozmawiał na ten temat m.in. z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i innymi przywódcami europejskimi.

Jak podkreślił Mateusz Morawiecki, Polska jest „jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym krajem w Europie”, który podejmuje decyzję o wprowadzeniu kontroli sanitarnych na głównych przejściach granicznych. Początkowo tym rozwiązaniem zostaną objęte cztery przejścia na granicy z Niemcami i jedno na granicy z Czechami.

„W najbliższych kilkudziesięciu godzinach będziemy rozszerzać zakres tych kontroli na pozostałe przejścia graniczne” – mówił premier. „Rząd chce wdrożyć kontrole na wszystkich przejściach samochodowych, kolejowych oraz w portach, tak, aby nie zakłócać płynności ruchu na granicy” – dodał szef rządu. Kontrole mają polegać m.in. na pomiarze temperatury oraz wypełnieniu tzw. formularza lokalizacyjnego.

W Polsce potwierdzono dotychczas 17 przypadków koronawirusa. Dziś o g. 16 Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wykryto go u pacjentki przebywającej w szpitalu w Poznaniu. Od kilku dni władze apelują do organizatorów imprez masowych o powstrzymanie się od ich organizacji.