19 września 2024

Kontynuacja leczenia bez skierowania

Lekarze pracujący w ramach podstawowej opieki zdrowotnej skarżą się, że odsyła się do nich pacjentów po nowe skierowania do dalszego leczenia specjalistycznego – informują przedstawiciele Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. O tym problemie rozmawiano 28 stycznia z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Tadeuszem Jędrzejczykiem.

– To trwająca nadal niewiedza lub wręcz dezinformacja dotycząca wystawiania skierowań do leczenia specjalistycznego po 1 stycznia 2015 roku, z uwzględnieniem skierowań do okulistów i dermatologów. A przecież nic się nie zmieniło w leczeniu pacjentów już prowadzonych we wszystkich poradniach specjalistycznych, również tych okulistycznych i dermatologicznych. Skierowania otrzymują tylko pacjenci z nowymi schorzeniami jako pacjenci pierwszorazowi – informuje Eugeniusz Michałek, wiceprezes PPOZ.

Prezes NFZ zapowiedział, że w związku z taką sytuacją wystosuje szczegółowe komunikaty dotyczące zasad realizacji świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, realizowanych na podstawie wystawionych skierowań (w szczególności zasad wystawiania skierowań na porady pierwszorazowe oraz kontynuacji realizowanego leczenia specjalistycznego z uwzględnieniem informacji zwrotnej o wynikach prowadzonego leczenia, przekazywanej do lekarza wystawiającego skierowanie).

Uwaga: od 1 stycznia br. świadczeniodawca musi gromadzić oryginały skierowań dostarczone od pacjentów (zobacz więcej).

Przypomnijmy, że przedstawienie nowego skierowania nie jest potrzebne, gdy proces diagnostyki i leczenia w poradni specjalistycznej rozpoczął się przed 1 stycznia 2015 roku. Pacjent może mieć tam udzielane świadczenia zdrowotne (bez nowego skierowania) do momentu, aż specjalista podejmie decyzję o zakończeniu leczenia schorzenia, w związku z którym go tam skierowano.

Nowego skierowania nie można także wymagać, gdy pacjent ma wystawione skierowanie do poradni specjalistycznej, a w międzyczasie zmienił lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (wypełnił nową deklarację wyboru). Specjalista musi natomiast otrzymać informację o zmianie lekarza POZ (ze względu na potrzebę przekierowania informacji zwrotnej przekazywanej lekarzowi kierującemu na temat udzielonych świadczeń).

Przypominamy także, że skierowanie nie jest wymagane do świadczeń:

  • ginekologa i położnika;
  • dentysty;
  • wenerologa;
  • onkologa;
  • psychiatry;
  • dla osób chorych na gruźlicę;
  • dla osób zakażonych wirusem HIV;
  • dla inwalidów wojennych i wojskowych, osób represjonowanych oraz kombatantów;
  • dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych;
  • dla osób uzależnionych od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych – w zakresie lecznictwa odwykowego;
  • dla uprawnionego żołnierza lub pracownika – w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa;
  • dla weterana poszkodowanego – w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.

ls