27 maja 2024

Koronawirus w Polsce. Jakie są aktualne ograniczenia?

Zasady ze strefy czerwonej zostały rozciągnięte na całą Polskę. – Nasze działania muszą być bardzo zdecydowane – mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki w czasie konferencji, na której przedstawił nowe obostrzenia.

23 października, konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego nt. nowych obostrzeń. Foto Adam Guz

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, w każdym powiecie obowiązują dokładnie takie same obostrzenia.

Oznacza to m.in. rozciągnięcie na cały kraj takich zasad jak:

  • w godzinach 8-16 przemieszczanie się osób do 16. roku życia jest możliwe tylko pod opieką dorosłego,
  • w transporcie publicznym zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich,
  • 5 osób na 1 kasę w placówkach handlowych o powierzchni do 100 metrów kwadratowych i 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w placówkach handlowych powyżej 100 metrów kwadratowych,
  • wydarzenia sportowe muszą się odbywać bez udziału publiczności,
  • zawieszenie działalności basenów, aquaparków i siłowni.

W piątkowym telewizyjnym orędziu premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że najbliższe tygodnie będą trudne, a wysiłek medyków i służb państwa mogą nie wystarczyć. – Dlatego zwracam się do Państwa. Proszę, nie lekceważmy zagrożenia, stańmy razem do walki z wirusem. Wszędzie, gdzie jesteśmy, stosujmy żelazną zasadę DDM: dystans, dezynfekcja, maseczka. Dbajmy o częste wietrzenie pomieszczeń – zaapelował szef rządu.

Aktualne informacje są dostępne na rządowej stronie https://www.gov.pl.