15 lipca 2024

Kto może szczepić przeciw COVID-19? (infografika)

Diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych mają dołączyć do personelu szczepiącego przeciw COVID-19. Trwają kursy w zakresie szczepień.

Foto: Krystian Maj/KPRM

Na wtorkowej konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i szefa KPRM Michała Dworczyka poinformowano o przyspieszeniu akcji szczepień przeciw COVID-19 w nadchodzących tygodniach.

– Podjęliśmy decyzję o poszerzeniu zakresu i miejsc, w których będą one przeprowadzane. Postawiłem cel przed ministrami, żeby miesięcznie można było wykonywać co najmniej 10 milionów szczepień – mówił premier Mateusz Morawiecki.

– O ile największym problemem w czasie pierwszego kwartału była dostępność szczepionki, o tyle teraz największym wyzwaniem będzie wydajność – powiedział minister Michał Dworczyk. Jeszcze w kwietniu do naszego kraju dotrze ponad 5 milionów szczepionek, ale – według deklaracji producentów – może to być nawet 7 milionów.

Infografika: KPRM

Obecnie szczepionkę podają lekarze, lekarze dentyści, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz felczerzy. W drugim kwartale tego roku do tej grupy dołączą również diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych.

Rząd deklaruje, że każdy pracownik, który będzie chciał prowadzić szczepienia przeciw COVID-19, zostanie przeszkolony. Kursy już trwają, dodatkowe informacje są na stronach internetowych: