12 lipca 2024

Lekarzu, nie przepisuj leków na zapas i na wszelki wypadek

W obliczu epidemii Covid-19 przedstawiciele samorządów zawodów medycznych wystosowali wspólne apele. W ich ocenie szczególna sytuacja wymaga zespołowego działania. Poniżej apel do środowiska lekarskiego.

Foto: pixabay.com

Drodzy Lekarze, przyjmijcie nasze serdecznie podziękowania i słowa uznania za współpracę w tym trudnym czasie.

Wszystkie zawody medyczne stanowią dziś jeden zespół. Aby ułatwić wszystkim zawodom medycznym walkę z epidemią Covid-19 zwracamy się do Was z prośbą o przestrzeganie kilku prostych zaleceń.

  1. W okresie walki z epidemią Covid-19 bardzo ważne jest ograniczenie badań profilaktycznych do tych, które są konieczne wymagane do bieżącego diagnozowania. Badania okresowe mogą zaczekać kilka tygodni. Laboratoria diagnostyczne i tak pracują pełną parą. Pacjenci zgłaszający się na badania stanowią potencjalne źródło dalszego rozprzestrzeniania się wirusa.
  2. Nie przepisujcie leków na zapas, na później. W sytuacji, kiedy wszyscy będą chcieli zrobić zapasy na rok lub dłużej, mogą nam grozić braki w zaopatrzeniu. Nie przepisujcie też leków na wszelki wypadek. Najprawdopodobniej wiele z nich i tak ostatecznie, po upływie daty przydatności, trafi do kosza.

Mamy nadzieję, że władze publiczne i społeczeństwo docenią nie tylko Waszą pracę, ale również wysiłek i zaangażowanie pozostałych zawodów medycznych na rzecz zminimalizowania skutków stanu epidemicznego.

Zofia Małas, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

Alina Niewiadomska, Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych

Elżbieta Rutkowska-Piotrowska, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

Andrzej Matyja, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Maciej Krawczyk, Prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów