18 czerwca 2024

Minister Zembala po raz drugi w NIL (26 zdjęć)

Wczoraj w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej po raz drugi jako szef resortu zdrowia przyjechał Marian Zembala. Najpierw uczestniczył w posiedzeniu Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, a następnie wziął udział w konferencji prasowej z prezesem NRL Maciejem Hamankiewiczem i prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Tadeuszem Jędrzejczykiem.

Foto: Marta Jakubiak

Minister zdrowia podkreślił, że „z wielką troską” podchodzi do problematyki stomatologii dziecięcej. Tym samym odniósł się do pytań Andrzeja Baszkowskiego, wiceprzewodniczącego Komisji Stomatologicznej NRL, który poruszył ten temat na wczorajszym spotkaniu z przedstawicielami samorządu lekarskiego.

– Dziecko stało się priorytetem w opiece – dodał Marian Zembala na spotkaniu z dziennikarzami. Zwrócił uwagę na konieczność ograniczania niezdrowej żywności w diecie najmłodszych oraz wprowadzenia zakazu używania e-papierosów przez nieletnich. Oprócz tego obiecał zmiany m.in. w pediatrii.

W dużej mierze spotkanie poświęcone było przyszłości pakietu onkologicznego. Minister powiedział, że eksperci przyjrzą się, na ile potrzeby obecnie istniejących 18 ośrodków onkologicznych są zaspokojone. – Wtedy ocenimy, czy w danym okręgu potrzebny jest dodatkowy ośrodek – powiedział Marian Zembala. W jego ocenie w naszym kraju potrzebne są silne centra onkologii i nie należy tworzyć nadmiernej liczby ośrodków.

Prezes NRL zapowiedział, że efektem rozmów z ministrem ma być m.in. zmiana finansowania „bardzo drogich procedur, niezbędnych w diagnostyce”, takich jak rezonans. – Omówiliśmy sprawy dotyczące ustawicznego kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Prosiliśmy o zmianę przepisów dotyczące list oczekujących na opiekę dentystyczną – podkreślił Maciej Hamankiewicz. Szerzej o wczorajszym spotkaniu piszemy tutaj.

Przypomnijmy, że to druga wizyta obecnego szefa resortu zdrowia w siedzibie samorządu lekarskiego. Poprzednio minister uczestniczył w posiedzeniu Naczelnej Rady Lekarskiej pod koniec czerwca. Informował wówczas o trwających pracach nad zmianami w pakiecie onkologicznym oraz zapowiedział m.in. dodatkowe rezydentury dla geriatrów (relacjonowaliśmy ją tutaj).

 

IMG_4472-001

 


Więcej relacji na żywo, transmisji wideo i fotoreportaży można zobaczyć tutaj.