12 czerwca 2024

Nowe technologie: dentyści chcą, by nie bolało

Już ponad 800 gabinetów stomatologicznych w Polsce znieczula przy pomocy specjalnego komputera. Wielu lekarzy dentystów już całkowicie zrezygnowało z podawania znieczulenia strzykawką i od niedawna wykorzystuje do tego wyłącznie komputer.

 

Pojawienie się nowej technologii sprawia, że podanie płynu znieczulającego dla pacjenta jest bezbolesne, jednak dla lekarza dentysty staje się to wyzwaniem.

Chętni do nauki

– Tak zaawansowane rozwiązanie technologiczne wymaga często zmiany nawyków w codziennej pracy lekarza oraz nauczenia się korzystania z urządzenia – przekonuje Małgorzata Mołata-Odrobina, przedstawicielka jednej z firm, która dostarcza takie urządzenia na polski rynek.

To już nie zamiennik

Obecność urządzenia w praktyce nie tylko przyciąga pacjentów, ale także ułatwia pracę, dając możliwość wykonywania np. powtarzalnych i bezpiecznych znieczuleń. Na polskim rynku dentyści przestają korzystać z niego jak z zamiennika strzykawki.

Rynek dyktuje zmiany

Co to oznacza w praktyce? – Mamy dziś nowe pokolenie dentystów, którzy zupełnie inaczej patrzy na stomatologię, leczenie i pacjenta. Spora konkurencja na rynku wymusiła na dentystach zmianę podejścia do leczenia – dodaje Małgorzata Mołata-Odrobina.

Polska coraz lepiej znieczulona

– Dziś liczy się komfort i bezbolesność, w przeciwnym wypadku gabinet traci pacjenta. Stomatolodzy łączą więc pojawienie się nowej technologii zarówno z szansą na poprawę jakości leczenia w Polsce, ale także z szansą na przyciągnięcie na leczenie pacjentów, którzy do tej pory unikali dentysty z powodu lęku przed bólem – dodaje.


Jesteś lekarzem dentystą? Studiujesz na kierunku lekarsko-dentystycznym? Interesuje cię stomatologia? Sprawdź, co na ten temat ostatnio opublikowaliśmy na naszym portalu (zobacz więcej).