20 maja 2024

Nowotwory krwi: problemy i nadzieje

W ramach solidarności z pacjentami zmagającymi się z nowotworami krwi 21 maja br. w Willi Foksal odbędzie się debata pokazująca, jak ważna jest pomoc psychologa w zmaganiach z chorobą.

Fot. pixabay.com

Choroby hematologiczne w wielu wypadkach są przewlekłe. Pacjenci borykają się z różnymi fazami i nasileniem dolegliwości, a personel medyczny koncentruje się na ratowaniu zdrowia i życia. Pomoc psychologa nie znajduje się w centrum zainteresowania.

Tymczasem chorzy potrzebują takiej pomocy nie tylko w szpitalu, ale również po powrocie do domu. Sami, w wielu wypadkach, wstydzą się o nią poprosić, sądząc że może zostać odebrana jako „fanaberia”. Dlatego w wielu przypadkach sami próbują stawiać czoła problemom. Podobnie zresztą, jak rodzina chorych, która również nie zawsze jest w stanie w prosty sposób poradzić sobie z sytuacją, w której się znalazła.

Fundacja DKMS chce pokazać, jak ważna jest pomoc psychologa i że powinna się znajdować w ścieżce leczenia pacjenta onkologicznego. W zorganizowanej przez nią debacie udział wezmą m.in. prof. Iwona Hus, kierownik Kliniki Hematologii, Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie oraz prof. Katarzyna Drabko, kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a także mały pacjent Jaś i jego mama Dorota Kieszek, autorka książki „Jak przetrwać na oddziale?” praktyczny poradnik OnkoMamy. Zaproszenie do dyskusji otrzymał również rzecznik praw pacjenta oraz Ministerstwo Zdrowia.

Patronem medialnym wydarzenia jest „Gazeta Lekarska”.