24 kwietnia 2024

Pandemia, lekarze dentyści, pacjenci. Co dalej?

Tempo otwierania gabinetów stomatologicznych nie zależy od naszego środowiska – podkreśla Andrzej Cisło, wiceprezes NRL, przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL.

Foto: Youtube/pixabay.com

Z powodu pandemii koronawirusa Ministerstwo Zdrowia zaleciło ograniczenie zakresu działalności gabinetów stomatologicznych (więcej TUTAJ).

Wizyty mają być dostępne wyłącznie dla pacjentów, którzy wymagają udzielenia pilnej pomocy. Pacjentom z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 pomoc stomatologiczna powinna być udzielana w wyznaczonych do tego jednostkach, których liczba jest jednak niewystarczająca w stosunku do rzeczywistych potrzeb.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca uwagę na to, że „odmrożenie” działalności gabinetów stomatologicznych nie jest wystarczające do tego, aby utrzymać dotychczasowe zasady finansowania świadczeń realizowanych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Podmioty mające podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia mogą szybko popaść w kłopoty finansowe, gdyż zawarły je w zupełnie innych okolicznościach.

Co więcej, w obliczu rosnących problemów na rynku pracy wynikających z trwającej pandemii, znacznie większa część społeczeństwa niż dotychczas może zacząć korzystać z usług stomatologicznych finansowanych przez publicznego płatnika. Andrzej Cisło apeluje do władz publicznych o wznowienie dialogu ze środowiskiem lekarzy dentystów.