24 lipca 2024

Premier i minister zdrowia ogłosili plan luzowania obostrzeń na maj

– Dane o liczbie zakażeń pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki. To ostrożny optymizm – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Foto: Adam Guz/KPRM

– Wiemy, że wirus nie zniknie z dnia na dzień. Musimy zachować pewną elastyczność reagowania – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, na której wspólnie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim ogłosił harmonogram luzowania obostrzeń

– Zaczynamy od 1 maja, kiedy wprowadzamy jednolite zasady w całym kraju dotyczące przede wszystkim sportu – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, że proces odmrażania gospodarki ma nastąpić bez regionalizacji.

Zgodnie z zapowiedziami szefa rządu i ministra zdrowia, od 1 maja obowiązywać będą jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju, zmienią się zasady w zakresie uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu, w krytych obiektach sportowych i na basenach, a ponadto zostaną otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Od 4 maja do szkół powrócą dzieci z klas I-III oraz zostaną otwarte sklepy budowlane, meblowe i galerie handlowe, choć ma w nich obowiązywać limit 1 osoby na 15 m2. Od 8 maja otwarte dla gości będą hotele, ale pod warunkiem, że obiekt będzie obłożony w 50 proc. – Do odmrażania gospodarki musimy podejść z cierpliwością i z pokorą. Ten plan jest uzależniony od konkretnych kryteriów – podkreślił szef rządu.

Nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu ma zostać zniesiony 15 maja, jeśli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. W dalszym ciągu ma pozostać obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych. Także 15 maja zostaną otwarte ogródki restauracyjne.

Od 29 maja zostaną otwarte wnętrza restauracji, ale z 50-proc. obłożeniem lokalu. Otwarte zostaną również kina, powróci możliwość uprawiania sportu w krytych obiektach sportowych i na basenach, a siłownie czy kluby fitness będą mogły funkcjonować, o ile zostanie zachowany limit 1 osoby na 15 m2. Z końcem maja wszyscy uczniowie wrócą do szkół.

Pełną listę nowych zasad publikujemy TUTAJ.