21 kwietnia 2024

Psychiatra o mundialu, polskich kibicach i koncentracji w pracy

Kibice mogą mieć osłabioną sprawność w pracy, szczególnie przy okazji dzisiejszego meczu – ostrzega psychiatra, dr n. med. Agata Wysocka-Studzińska.

Foto: pixabay.com

Dr Agata Wysocka-Studzińska przyznaje, że dla kibiców nie ma żadnej dobrej rady, która pozwoliłaby im poradzić sobie z emocjami, jakie ich czekają.

„Żadna rada nie pomoże, jeżeli, ktoś jest entuzjastą sportu” – mówi psychiatra. Jedno, co zaleca, to ograniczyć konsumpcję alkoholu przed, w trakcie i po meczu.

„Alkohol zmniejsza dystans do rzeczywistości i obniża samokontrolę” – wyjaśnia. Podkreśla, że w dużo lepszej sytuacji znajdują się kibice, dla których piłka nożna nie jest ich całym życie.

„Oni potrafią sobie zracjonalizować nawet porażkę. Wytłumaczą sobie, że np. skład drużyny był nieodpowiedni, albo przeciwnik rzeczywiście dysponował dużo większymi umiejętnościami” – wyjaśnia dr Wysocka-Studzińska.

Nie ukrywa, że dla entuzjastów futbolu, a przede wszystkich ich otoczenia, czas mistrzostw świata może być trudny. W pracy mogą mieć osłabioną sprawność, utrudnioną koncentrację, gdyż ich wszystkie myśli krążą wokół rozgrywek, szczególnie polskiej reprezentacji.

Dziś o godz. 17 biało-czerwoni rozegrają pierwszy mecz na mundialu w Rosji. Rywalem naszej reprezentacji będzie drużyna Senegalu.

Wojciech Kamiński

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP