3 grudnia 2024

Resort zdrowia przedstawił projekt pierwszej listy leków krytycznych

Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało projekt pierwszej w Polsce Krajowej Listy Leków Krytycznych, na której znalazło się 238 substancji czynnych. Zestawienie powstało ze względu na konieczność wzmocnienia bezpieczeństwa lekowego w Polsce, ale również w odpowiedzi na oczekiwania polskiego rynku farmaceutycznego.

Fot. freepik.com

W procesie tworzenia obecnego projektu Krajowej Listy Leków Krytycznych uwzględniona została ocena kliniczna dokonana przez krajowych konsultantów medycznych. Przeanalizowano też dostępność alternatywnych terapii czy też wpływ braku danego leku na zdrowie pacjentów.

Pod uwagę wzięto  m.in. ocenę kliniczną dokonaną przez krajowych konsultantów medycznych. Analizowano dostępność alternatywnych terapii oraz wpływ braku danego leku na zdrowie pacjentów. Przy tworzeniu wykazu miała też znaczenie opinia Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

W projekcie listy leków krytycznych zostały wzięte pod uwagę substancje czynne wskazane przez Europejską Agencję Leków i Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jak zapowiadał resort zdrowia, uwzględniono krajowe uwarunkowania, takie jak dostępność produktów leczniczych na naszym rynku, ale też średni miesięczny wolumen sprzedaży. Uwagi do wykazu można zgłaszać do 10 grudnia 2024 roku.

Zdaniem Grzegorza Rychwalskiego, wiceprezesa Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, lista leków krytycznych będzie podstawą do uruchomienia systemu dofinansowania produkcji substancji czynnych i leków w Polsce.