19 czerwca 2024

Szpitale powiatowe w sieci. Bez likwidacji?

Żaden szpital, który funkcjonuje w powiecie nie zostanie zlikwidowany w związku z projektem ustawy o sieci szpitali – zadeklarowała dziś Elżbieta Witek, szefowa gabinetu premier. Dodała, że nowe przepisy mają położyć nacisk na kompleksowe leczenie pacjenta.

7.02.2019: Posiedzenie rządu – Beata Szydło i Elżbieta Witek
Foto: P. Tracz / KPRM

Jak informowaliśmy wczoraj, we wtorek rząd miał się zająć projektem ustawy o sieci szpitali, jednak ze względu na pobyt w szpitalu premier Beaty Szydło, rozpatrzony ma zostać jednak za tydzień.

Propozycje resortu zdrowia omówił we wtorek gabinet cieni Platformy Obywatelskiej. Była premier, a jednocześnie była minister zdrowia Ewa Kopacz zaapelowała do obecnej szefowej rządu, by nie podpisywała projektu ustawy.

„Jak widać opozycja, szczególnie Platforma Obywatelska, naprawdę, szuka jakiegoś pomysłu na to, żeby zaistnieć, tylko za każdym razem to jest trafienie taką kulą w płot. Na razie tej ustawy, tych zmian dotyczących sieci szpitali nie przyjęliśmy, to miało być wczoraj, ale pani premier chciała być przy tym obecna, dlatego, że to jest bardzo ważna ustawa i też bardzo oczekiwana” – powiedziała Witek w TVP Info.

Zaznaczyła, że była szeroko konsultowana. „Były różne uwagi, ale chciałabym uspokoić, z tego, co mówił pan minister Radziwiłł, a myślę, że to on powinien komentować szczegóły tego projektu, żaden szpital, który funkcjonuje w powiecie, szczególnie tam gdzie jest pojedynczy szpital, bo są takie powiaty gdzie są i po dwa szpitale, nie zostanie zlikwidowany” – podkreśliła.

„To wszystko ma służyć temu, żeby służba zdrowia była jak najbliżej obywateli, jak najbliżej chorych” – dodała. Szefowa gabinetu premier odniosła się też do słów rzecznika gabinetu cieni PO Bartosza Arłukowicza, byłego szefa resortu zdrowia, według którego ustawa zlikwiduje 200-300 szpitali.

„To jest nieprawda. Mamy oczywiście szpitale, z jednymi oddziałami np. radioterapia, czyli bardzo wysoko płatne procedury, natomiast my chcielibyśmy postawić na takie kompleksowe leczenie pacjenta, czyli zdiagnozowanie, leczenie, jeśli potrzebna jest operacja, a potem rehabilitacja, czyli od początku do końca – pacjent trafia chory a wychodzi już po rehabilitacji” – zaznaczyła Witek.

Źródło: www.kurier.pap.pl