16 lipca 2024

W Wielkiej Brytanii brakuje lekarzy pierwszego kontaktu

Royal College of General Practitioners (RCGP), organizacja skupiająca lekarzy rodzinnych w Wielkiej Brytanii, alarmuje, że nie ma wystarczającej liczby lekarzy tej specjalności w systemie, aby odpowiednio zabezpieczyć opiekę nad pacjentem.

Londyn. Foto: pixabay.com

Obecnie każdego roku 3,5 tys. lekarzy rozpoczyna szkolenia prowadzące do uzyskania specjalizacji z medycyny rodzinnej. RCGP wzywa, aby zwiększono tę pulę do 5 tys. miejsc.

Szefowa tej organizacji, prof. Helen Stokes-Lampard, wystosowała pismo do Naczelnego Sekretarza Skarbu w rządzie UK, Rishiiego Sunaki, wzywając do zwiększenia budżetu na edukację i szkolenie lekarzy rodzinnych i innych pracowników służby zdrowia o co najmniej 3,6 proc.

Zwróciła także uwagę, że potrzebne są działania, w tym finansowe, dzięki którym udałoby się zatrzymać już pracujących lekarzy w systemie lub przyciągnąć do niego tych, którzy zrezygnowali z pracy. Według najnowszych danych NHS liczba lekarzy rodzinnych pracujących w pełnym wymiarze godzin spadła o 576 od czerwca 2018 r. do czerwca br.