22 kwietnia 2024

Zbierają na igrzyska dla małych pacjentów onkologicznych

W dniach 23-26 sierpnia w Warszawie odbędzie się VII edycja Międzynarodowych Igrzysk Sportowych pod nazwą „Onko-Olimpiada”. Uczestnikami wydarzenia będą dzieci i młodzież z chorobami nowotworowymi ze wszystkich ośrodków onkologicznych w Polsce oraz młodzi pacjenci onkologiczni z Ukrainy, Litwy, Słowacji, Rumunii oraz Turcji.

Foto: siepomaga.pl

Celem inicjatywy jest  pomoc małym pacjentom w pokonywaniu słabości i kompleksów wynikających ze skutków długotrwałego i inwazyjnego leczenia chorób nowotworowych oraz zmiana wizerunku dzieci chorych onkologicznie w świadomości społecznej.

Fundacja Spełnionych Marzeń, organizator „Onko-Olimpiady”, od 16 lat działa na rzecz dzieci i młodzieży z chorobami nowotworowymi. Atutem „Onko-Olimpiady” jest możliwość rehabilitacji ruchowej i psychicznej podopiecznych Fundacji. „Onko-Olimpiada” jako jedyna tego typu impreza sportowa dla pacjentów onkologicznych na świecie, to nie tylko współzawodnictwo sportowe, ale również świetna zabawa i wspólna radość z pokonania choroby.

– Bardzo istotnym aspektem kolejnej już, VII edycji „Onko-Olimpiady”, jest zwalczanie stereotypów w społeczeństwie, dotyczących pacjentów onkologicznych. Przez nasze Igrzyska pragniemy pokazać, że dzieci doświadczone chorobą nowotworową chcą być postrzegane naturalnie, jako radosne i aktywne, pragnące bawić się z rówieśnikami, rozwijać swoje pasje, realizować marzenia. Takie inicjatywy pomagają im wrócić do normalnego życia i walczyć z kompleksami – mówi Tomasz Osuch, założyciel i prezes Fundacji Spełnionych Marzeń.

Areną zmagań małych sportowców będą obiekty sportowe Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W tegorocznych igrzyskach tradycyjnie wezmą udział pacjenci wszystkich ośrodków onkologicznych w Polsce (13 drużyn), jak również pacjenci z zagranicy (6 drużyn) – łącznie blisko 450 osób. Uczestnicy będą rywalizować w dyscyplinach takich jak: lekkoatletyka, pływanie, łucznictwo, badminton, piłka nożna i tenis stołowy. Zwieńczeniem zawodów będą koncerty oraz integracyjny grill, połączony z dyskoteką dla zawodników, rodziców, wolontariuszy oraz organizatorów wydarzenia.

– W związku z faktem, iż organizacja „Onko-Olimpiady” jest bardzo kosztowna, a nasze środki ograniczone, stworzyliśmy zbiórkę na platformie Siepomaga.pl, którą każdy może wspomóc, choćby symbolicznie. Zebrane środki pozwolą nam zorganizować igrzyska na wysokim poziomie oraz zapewnić uczestnikom możliwie najlepszy poziom rywalizacji i zabawy. Serdecznie zachęcam wszystkich do dołączenia się do zbiórki, gdyż jest to pomoc dzieciom w pierwszym kroku włączania się do normalnego funkcjonowania w życiu po chorobie – dodaje Tomasz Osuch.

Tegoroczną edycję „Onko-Olimpiady” patronatem honorowym objęła małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, Rzecznik Praw Dziecka oraz Polski Komitet Paraolimpijski. W komitecie honorowym zasiedli m.in.: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, Wojewoda Mazowiecki, Rzecznik Praw Pacjenta, Metropolita Warszawski, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Prezydent m. st. Warszawy. „Onko-Olimpiadę 2018” poprowadzą znani i lubiani prezenterzy telewizyjni.