23 maja 2024

Żywność wysokiej jakości na osobne półki?

Ministerstwo rolnictwa będzie pracowało w tym roku nad przepisami nakazującymi sklepom oddzielne eksponowanie produktów rolnych o ponadstandardowej jakości – powiedział wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

Foto: pixabay.com

„Być może powinniśmy wrócić do osobnych polskich norm jakości żywności, trochę wyższych niż europejskich” – powiedział Bogucki, który w środę podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi prezentował informację o planowanych w 2017 r. działaniach wspierających promocję polskich produktów rolno-spożywczych na rynku krajowym.

O tym, jakie są najważniejsze priorytety reformy ministra zdrowia piszemy tutaj.

Bogucki poinformował posłów, że MRiRW analizuje możliwości prawne uściślenia na polskie potrzeby europejskich przepisów na temat oznaczenia kraju pochodzenia produktów spożywczych w dyskontach. Ministerstwo zastanawia też się nad dalszym używaniem znaku PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność.

„Problem polega na tym, że w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich przyjęto kilka znaków jakościowych zamiast jednego, tak jak zrobiły inne państwa. Rozpoznawalność tych oznaczeń jest niewielka, dlatego będziemy prowadzili rozmowy i szukali możliwości, żeby połączyć siły pod jednym znakiem” – powiedział.

O tym, jakie są najważniejsze priorytety reformy ministra zdrowia piszemy tutaj.

Obecny na posiedzeniu komisji prezes Agencji Rynku Rolnego Łukasz Hołubowski mówił o planowanych w 2017 r. działaniach Agencji wspierających promocję polskich produktów rolno-spożywczych na rynkach zagranicznych. Zapowiedział, że w tym roku będą one nadal prowadzone pod hasłem „Polska smakuje” („Poland is good” w wersji anglojęzycznej).

Agencja uruchomi też w tym roku aplikację mobilną dla wszystkich systemów operacyjnych pod nazwą „Polska smakuje”. „Będzie miała ona za zadanie zbieranie informacji o produktach regionalnych i gospodarstwach agroturystycznych, ich prezentację oraz zbieranie opinii użytkowników” – powiedział Hołubowski.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP