Kaczorowska: Dodatki finansowe za szczepienia

Ostatnie wybory wyłoniły członków IX kadencji Senatu i VIII kadencji Sejmu. Wśród posłów i senatorów znaleźli się również lekarze. Jaką mają wizję ochrony zdrowia? Na nasze pytania odpowiada Alicja Kaczorowska (KP PiS), posłanka, członek sejmowej Komisji Zdrowia.

1. Jak finansować leczenie chorych – z budżetu państwa czy, tak jak jest obecnie, ze składki zdrowotnej?

Z budżetu państwa. Składka zdrowotna stanie się częścią podatku PIT, który trafi do budżetu, a nie do NFZ. Zakłada się sukcesywne podniesienie poziomu finansowania ochrony zdrowia ze środków budżetowych do poziomu 6% PKB, czyli o ok. 25-30 mld zł. Podwyższanie składki zdrowotnej spowolniłoby rozwój gospodarczy i zadziałało paradoksalnie.

2. Czy NFZ powinien zostać zlikwidowany? Jeśli tak – co w zamian?

Tak. To rząd jest rozliczany z polityki zdrowotnej i wydatków publicznych na zdrowie. Wobec tego trzeba go wyposażyć w narzędzia, pozwalające kreować i kontrolować budżet na ochronę zdrowia, a nie sprowadzać go jedynie do roli opiniodawcy. Zamiast NFZ Ministerstwo Zdrowia przygotuje plan finansowania świadczeń medycznych ze środków zabezpieczonych przez Ministerstwo Finansów.

3. Co będzie chciała Pani zrobić, aby zwiększyć liczbę lekarzy?

Należy zapewnić godne wynagrodzenie – adekwatne do wiedzy i odpowiedzialności, zwiększyć nabór na studia medyczne, przywrócić etos zawodu lekarza, stworzyć gwarancję zatrudniania medyków na umowę o pracę, uprościć i ujednolicić dokumentację medyczną, przyspieszyć informatyzację ochrony zdrowia.

4. Ile powinno wynosić minimalne wynagrodzenie brutto lekarza za pracę na jednym etacie?

Powinno stanowić przynajmniej 1,5-krotności średniej pensji krajowej.

5. Czy prywatne szpitale powinny być finansowane ze środków publicznych?

Jeżeli prywatny szpital wpisze się w mapę potrzeb zdrowotnych regionu, będzie miał prawo być finansowany ze środków publicznych.

6. POZ powinno być finansowane ze składki kapitacyjnej (tak, jak jest teraz) czy w innej formie? Jakiej?

Wynagrodzenie kapitacyjne lekarza rodzinnego powinno być uzupełnione o dodatki finansowe w wybranych dziedzinach (leczenie uzależnień, zapobieganie otyłości, szczepienia).

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.