Maria Libura komentuje Projekt 75+

Niewykupywanie leków z przyczyn ekonomicznych nie jest zjawiskiem nowym czy obecnym tylko w Polsce. Zaradzić temu ma tzw. Projekt 75+ przewidujący możliwość otrzymania bezpłatnych leków przez seniorów. Co na ten temat sądzi Maria Libura, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. zdrowia, Uczelnia Łazarskiego?

– Projekt 75+ zakładający wprowadzenie darmowych leków dla seniorów nie jest rozwiązaniem rewolucyjnym – funkcjonuje ono w wielu krajach Unii Europejskiej. Z drugiej strony – poziom współpłacenia przez pacjentów za leki refundowane kształtuje się w Polsce na poziomie 40 procent i należy do najwyższych w Europie.

Analizując problem refundacji leków, warto przywołać przykład Holandii, w której niemal wszystkie leki na receptę dostępne są dla pacjentów nieodpłatnie (pod warunkiem, że kupujemy najtańszy zamiennik). Darmowy dostęp nie generuje tam nadmiernych wydatków płatnika na leki – w przeliczeniu na mieszkańca są one w Holandii o 14%. niższe od średniej dla Europy Zachodniej.

W Holandii jednak pełna refundacja wprowadzona została jako element dokładnie przemyślanego systemu, a nie rozwiązanie doklejone jak nowa łata do starego ubrania. Należy mieć nadzieję, że Projekt 75+ stanie się w Polsce pretekstem do poważnej dyskusji o dostępności leków dla pacjentów w ogóle. W naszym kraju z wykupu leków częściej niż emeryci rezygnują rodziny wielodzietne.

Tylko w tym kontekście debata publiczna nad proponowanym rozwiązaniem nie zostanie zepchnięta na boczne tory rozważań o rzekomej lekomanii lub uprzywilejowaniu seniorów, a skupi się na zasadniczym problemie, jakim jest relatywnie wysoki poziom współpłacenia pacjentów za leki w naszym kraju.

Powiązane aktualności

komentarze 2

Skomentuj
 1. Avatar
  Magdalena Szymaniuk
  Kwi 28, 2016 - 10:25 AM

  Haha, taaak… Darmowe leki na receptę jak w Holandii. Marzenie ściętej głowy! Przecież nie tylko seniorzy mają problemy z wykupowaniem recept, a problem można łatwo rozwiązać obniżając ceny leków. Wtedy każdy będzie mógł sobie pozwolić na wykupowanie całych recept, albo w ogóle czegokolwiek. Sama ostatnio byłam u lekarza, czego unikam jak ognia właśnie ze względu na recepty, i, jak zwykle, w aptece zapłaciłam ponad 100 zł za dwa opakowania leków za 6-9 tabletek w każdym. Darmowe leki dla wszystkich nigdy u nas nie wejdą, ale chociaż ktoś mógłby pomyśleć o obniżeniu ich cen. Wówczas żadne 500+ by nie było potrzebne, bo każdego rodzica byłoby stać na leki dla dzieci. Zostawiam artykuł o darmowych lekach dla seniorów: ****************

  ODPOWIEDZ
  • Avatar
   Ada
   Kwi 28, 2016 - 12:46 PM

   Piszesz jakieś brednie aby wyłącznie wkleić link do swojej strony. Redakcjo to jest SPAM!

   ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.