Gdańsk: Skomplikowana operacja serca u kobiety w ciąży

Niewiele ośrodków kardiochirurgicznych może pochwalić się dobrymi wynikami w operacjach tego typu wrodzonej wady serca. Operacje kardiochirurgiczne na otwartym sercu u pacjentek w ciąży są bardzo niebezpieczne i skomplikowane.

Dr Grzegorz Łaskawski z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK

W Gdańsku dotychczas nie przeprowadzono żadnej takiej operacji, również doniesienia literaturowe nie są zbyt liczne.

28-letnia pacjentka miała ciężką, objawową wadę zastawki mitralnej polegającą na rozszczepieniu (cleft) przedniego płatka zastawki mitralnej, co powodowało masywną niedomykalność tej zastawki. Tego typu wrodzona wada serca występuje bardzo rzadko.

– Pani Dominika zgłosiła się do nas z powodu ciężkiej niedomykalności zastawki mitralnej po tym, jak wystąpiły pierwsze objawy. Została zakwalifikowana do leczenia operacyjnego. Na tydzień przed terminem operacji okazało się, że pacjentka zaszła w ciążę. Zmieniło to zupełnie sytuację, musieliśmy odroczyć operację. Ryzyko było podwójne – mówi dr Grzegorz Łaskawski z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK.

Sytuacja wymagała podejścia interdyscyplinarnego. Kardiolog, kardiochirurg, anestezjolog, perfuzjonista i położnik musieli wspólnie wypracować strategię postępowania. Po szeregu konsultacji konsylium lekarskie ustaliło optymalny czas i sposób przeprowadzenia operacji. Celem operacji była naprawa zastawki i uniknięcie konieczności jej wymiany. Dodatkowe specjalistyczne badania przedoperacyjne pacjentka przeszła w Klinice Ginekologii i Położnictwa UCK u prof. Krzysztofa Preisa oraz w Klinicznym Centrum Kardiologii UCK u prof. Marcin Fijałkowskiego.

W połowie września ubiegłego roku dr Grzegorz Łaskawski przeprowadził operację naprawy zastawki mitralnej u pacjentki w 17. tygodniu ciąży. Operacja przebiegła pomyślnie – udało się skutecznie naprawić wadliwą zastawkę. Warto dodać, że ciąża przebiegła bez powikłań. 22 lutego br. pacjentka urodziła zdrową córeczkę. Kilka dni temu minął miesiąc od jej przyjścia na świat.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.