Zachorowania i zgony spowodowane przez nowotwory. 185 krajów pod lupą

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, będąca agendą WHO z siedzibą w Lyonie, opublikowała raport „Globocan 2018”. Zawiera on szacunkowe prognozy na temat zachorowań i zgonów spowodowanych przez 36 nowotworów.

Foto: pixabay.com

Obejmuje populacje 185 krajów.

Według raportu w 2018 r. u 18,1 mln ludzi zostanie rozpoznany rak, a 9,6 mln umrze z tego powodu.

Nowotwór rozwinie się w ciągu życia u 1 na 5 mężczyzn oraz u 1 na 6 kobiet, a będzie przyczyną zgonu odpowiednio w 1 na 8 i 1 na 11 przypadków. Obecnie na świecie żyje ponad 40 mln ludzi z nowotworem rozpoznanym w ciągu ostatnich 5 lat.

Gwałtowny wzrost zachorowalności i umieralności z powodu nowotworów przypisuje się wzrostowi liczby mieszkańców naszego globu oraz starzeniu się społeczeństw.

Według raportu blisko połowa zachorowań i ponad połowa zgonów związanych z rakiem będzie dotyczyła Azjatów (stanowią 60 proc. światowej populacji). W Europie (9 proc. populacji świata) wystąpi 23,4 proc. przypadków zachorowań i 20,3 proc. zgonów.

W skali świata wskaźniki zachorowań dla mężczyzn i kobiet pomiędzy regionami o najwyższej (Australia i Nowa Zelandia) i najniższej (Afryka, Azja) zapadalności różnią się odpowiednio 6- i 4-krotnie.

To efekt różnic w narażeniu na czynniki środowiskowe, rodzajów najczęściej występujących nowotworów, jak również dostępności do badań przesiewowych i obrazowych. Szacowane skumulowane ryzyko zgonu z powodu nowotworu w 2018 r. jest wyższe dla kobiet w zachodniej Afryce (11,4 proc.) niż w północnej Europie (9,1 proc.), Ameryce Północnej (8,6 proc.) czy Australii i Nowej Zelandii (8,1 proc.).

Najczęstsze nowotwory w br. pod względem częstości zachorowań to: rak płuca, piersi i jelita grubego (pod względem zgonów zajmują odpowiednio miejsca: pierwsze, piąte i drugie).

Rak płuca stanowi 11,6 proc. zachorowań na nowotwory i odpowiada za 18,4 proc. zgonów. Zachorowania na raka piersi, gruczołu krokowego i jelita grubego to odpowiednio 11,6 proc., 7,1 proc. oraz 6,1 proc. ogółu zachorowań. Rak płuca będzie główną przyczyną zgonu u kobiet w 28 krajach. Wśród kobiet wciąż utrzymuje się trend wzrostowy.

Źródło: www.onlinelibrary.wiley.com

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.