XIX Ogólnopolski Plener Malujących Lekarzy

Tym razem do Zwierzyńca na Roztoczu w dniach 10-20 czerwca zjechało się 25 malujących lekarzy z całej Polski – od Szczecina, przez Poznań, po Rzeszów, od Łodzi, przez Warszawę, po Rybnik.

Znakomite zakwaterowanie, dobra kuchnia i niedrogo. Pogoda tropikalna, ale nie przeszkodziła twórcom w zwiedzaniu okolicy: Szczebrzeszyn, Zamość, Biłgoraj, Szumy Tanwi.

Nadzwyczaj miła wizytę mieliśmy w Nadrzeczu k. Biłgoraja u państwa Szmidtów. Pan Stefan i żona Alicja Jachiewicz to znani i lubiani aktorzy. Stworzyli wielkie dzieło: Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowa, Muzyki i Obrazu – Kresy 2000.

Stefan Szmidt to również znakomity malarz portrecista, co można stwierdzić w galerii. Obok niej znajduje się malarnia Jerzego Dudy-Gracza, gdzie powstawały projekty Drogi Krzyżowej dla Jasnej Góry. Miejsce urocze ze sceną i podestem orkiestrowym, na których znakomici wykonawcy szerzą kulturę dla miejscowej ludności.

Plener pracowity, na wernisażu 176 obrazów, oleje, akryle, pastele, grafika, przedstawiające w głównej mierze pejzaże, ale także portrety. Mistrz Stefan Szmidt otrzymał, na potrzeby Fundacji, wybrany przez siebie mój obraz. Do zobaczenia za rok.

Włodzimierz Cerański

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.