Obrady FDI (cz. 2). O rozdziale stomatologii i medycyny

W czwartek 5 września, przed wieczorną ceremonią otwarcia kongresu, dzień był wypełniony zebraniami, m.in. zebrała się sekcja „Women Dentist Worldwide” (WDW).

Kończąca już drugą kadencję dr Vesna Barac Furtinger złożyła raport z aktywności tej rozwijającej się sekcji FDI, dzieląc się również refleksjami nad zachodzącymi zmianami w zawodzie lekarza dentysty.

Gorąco przyjęto raport prof. Ketevan Kiguradze-Gogilashvili – prezes Gruzińskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego, która była organizatorem międzynarodowej konferencji pt. „Women’s Health in Healthy Universe. From research to practical applications”. W konferencji w Batumi na początku lipca wzięły udział i wygłosiły swojej referaty wszystkie trzy, jak dotychczas, kobiety – prezesi FDI: dr Kathryn Kell, dr Michele Aerden i dr Tin Chun Wong, przewodnicząca sekcji FDI-WDW – dr Vesna Barac Furtinger, jedyna kobieta w historii ERO prezes dr Anna Lella oraz dyrektor komitetu FDI ds. edukacji w Europie prof. Hande san Sancakli i inni prelegenci.

Tego dnia odbyło się też zebranie poświęcone kampanii Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej 2020. Biuro FDI podsumowało tegoroczną edycję, wciąż rosnące zainteresowanie mediów problematyką profilaktyki i znaczenia zdrowia jamy ustnej. Kampania ŚDZJU 2019 odnotowała 456 wydarzeń w 161 krajach, w która zaangażowano 700 tysięcy osób w mediach społecznościowych i osiągnięto zasięg medialny 2,8 miliarda ludzi. Obradom Parlamentu Stomatologicznego towarzyszy kongres naukowy i wystawa sprzętu i materiałów stomatologicznych. W tym roku wśród wykładowców kongresu pojawiły się nazwiska polskich naukowców: prof. Ingrid Różyło-Kalinowska, prof. Katarzyna Emerich, prof. Tomasz Gedrange, Jan Pietruski oraz inne referaty i udziały w sesji plakatowej.

Podczas symbolicznej ceremonii otwarcia kongresu FDI poza tradycyjnym powitaniem wszystkich delegatów i prezentacją członków Światowej Federacji Stomatologicznej, odbyło się symboliczne przekazanie insygniów – łańcucha FDI z rąk dr Kathryn Kell, choć oficjalne zakończenie kadencji odbywa się pod koniec obrad parlamentu. Nowy prezydent FDI dr Gerhard Seeberger jest niemieckim lekarzem dentystą mieszkającym od lat we Włoszech, swoją praktykę stomatologiczną prowadzi w Cagliari na Sardynii, jest też doświadczonym wykładowcą. W strukturach międzynarodowych reprezentuje jedną z włoskich organizacji stomatologicznych AIO (Associazione italiana odontoiatri – Italian Dental Association)

W 2010-2013 był przewodniczył ERO-FDI. Podczas wiosennej Sesji Plenarnej Europejskiej Regionalnej Organizacji FDI, ERO-FDI, 2012 prezes dr Gerhard Seeberger, podkreślił, że pomysł rozdzielania stomatologii i medycyny był historycznym błędem. Stwierdzenie to wskazane było później w relacjach z posiedzenia jako motto nie tylko tej sesji plenarnej, ale wizja zawodu. Nim został wybrany na prezydenta elekta FDI (2017-2019), przewodniczył obradom FDI jako marszałek parlamentu stomatologicznego. Dr Gerhard Seeberger był gościem polskiego samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów podczas obchodów 20-lecia reaktywacji izby obchodzonego w Poznaniu 10 lat temu. Oczywiście uczestniczył też w kongresie FDI 2016, który odbył się również w Poznaniu, wciąż ciepło wspominając to wydarzenie i nie szczędząc słów uznania za dobrą organizację dla naszego komitetu organizacyjnego.

Prezydent największej na świecie organizacji stomatologicznej już niebawem będzie gościem specjalnym 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2019, 19-21 września). Jego wizyta na CEDE i Kongresie Unii Stomatologii Polskiej będzie jego trzecią wizytą w Poznaniu, jednocześnie pierwszą podróżą zagraniczną nowego prezydenta FDI.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.