Stomatologia. Bezpieczeństwo w czasie pandemii

Z wyników badań American Dental Association Science & Research Institute i Health Policy Institute wynika, że w czerwcu w USA mniej niż 1 proc. lekarzy dentystów miało COVID-19.

Foto: pixabay.com

To pierwszy zbiór i publikacja na tak dużą skalę wskaźników infekcji i kontroli zakażeń u stomatologów w tym kraju.

W czerwcu badacze ADASRI i HPI zaprosili amerykańskich dentystów do udziału w ankiecie internetowej obejmującej pytania związane z objawami związanymi z COVID-19, zakażeniem SARS-CoV-2, procedurami kontroli zakażeń stosowanymi w ich podstawowej praktyce stomatologicznej, a także zapytali o ich kondycję psychiczną i fizyczną.

Spośród 2195 stomatologów, którzy odpowiedzieli na ankietę, 20 miało potwierdzoną lub prawdopodobną infekcję COVID-19. Wśród respondentów znaleźli się lekarze dentyści ze wszystkich stanów oraz z Portoryko. – To bardzo dobra wiadomość dla lekarzy dentystów i ich pacjentów – powiedział dr Marcelo Araujo, dyrektor generalny ADASRI oraz dyrektor naukowy ADA i współautor raportu. – Oznacza to, że to, co robią: zwiększona kontrola zakażeń i zwrócenie większej uwagi na bezpieczeństwo pacjenta i zespołu dentystycznego, działa – podsumował.

– Zrozumienie zagrożeń związanych z przenoszeniem COVID-19 w warunkach dentystycznych ma kluczowe znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa pacjenta i zespołu dentystycznego – powiedział dr Araujo. Wytyczne zarówno ADA, jak i CDC, rekomendują m.in., aby stomatolodzy stosowali maski, gogle i osłony twarzy, a aby zminimalizować ilość aerozoli, należy stosować koferdam i ssanie z dużą prędkością, gdy tylko jest to możliwe, oraz unikać skallingu ultradźwiękowego podczas czyszczenia zębów. 99,7 proc. ankietowanych wdrożyło procedury zapobiegania infekcjom.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.