Komisja Stomatologiczna NRL w sprawie EDM

28 czerwca Komisja Stomatologiczna NRL wydała komunikat w sprawie wdrożenia obowiązków z zakresu wymiany EDM i raportowania zdarzeń medycznych.

Foto: pixabay.com

– Zgodnie z definicjami „zdarzenia medycznego”  oraz „usługodawcy” zawartymi w ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia, pomimo tego, że odsyłają one do definicji zawartych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, zarówno „zdarzenia medyczne” , jak i „usługodawca” odnoszą się odpowiednio do wszystkich świadczeń zdrowotnych i wszystkich podmiotów wykonujących działalność leczniczą, niezależnie od źródła finansowania świadczenia – napisano w komunikacie.

Naczelna Rada Lekarska 25 czerwca podjęła stanowisko, w którym udzieliła rekomendacji co do sposobu wypełnienia obowiązków będących przedmiotem tego komunikatu. Zespół ds. EDM Prezydium NRL rozpisał ponownie ankietę wśród dostawców oprogramowania. Jej wyniki zostaną opublikowane na stronach NIL. W związku z napływającymi pytaniami o prawa pacjentów do wyrażenia sprzeciwu w stosunku do przekazywania do SIM raportów z udzielonych im świadczeń oraz w stosunku do wymiany dokumentów EDM, KS NRL wyjaśnia, że są to (podobnie jak prowadzenie dokumentacji medycznej) obowiązki określone w ustawie, dlatego ich wykonanie nie jest warunkowane zgodą pacjenta.

Źródło: nil.org.pl

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.