Prof. Marek Rudnicki z ważnym odznaczeniem państwowym

Prof. Marek Rudnicki został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP – doszło do tego 10 listopada podczas uroczystości z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Konsulacie Generalnym RP w Chicago.

Foto: Mariusz Tomczak

Odznaczenie zostało przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie medycyny, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce i za działalność polonijną. W imieniu prezydenta wręczyła je konsul Małgorzata Bąk-Guzik.

Ustanowiony ustawą z 16 października 1992 r. Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej nadawany jest cudzoziemcom i obywatelom polskim stale zamieszkałym za granicą, którzy swą działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innym państwami i narodami.

Prof. Marek Rudnicki to były prezydent Światowej Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych i wieloletni prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago. Kilkakrotnie przewodniczył Komitetowi Naukowego Kongresu Polonii Medycznej. Jest absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, University of Cincinnati oraz Columbia University w Nowym Jorku.

W latach 80. ubiegłego wieku był aktywnym działaczem NSZZ „Solidarność”. W czasie stanu wojennego, po pacyfikacji kopalni „Wujek” w grudniu 1981 r., osobiście wzywał zespoły ratownicze, by rannych górników nie zawoziły do szpitali kontrolowanych przez resort spraw wewnętrznych, lecz do szpitala klinicznego, w którym pracował. W 1987 r. wyemigrował do USA.

Zdjęcia z uroczystości są dostępne w serwisie monitorlocalnews.com.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.