NIL chce pomóc rodzicom dzieci z niepełnosprawnościami

Kilka dni temu przedstawiciele Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej spotkali się z lekarzami wychowującymi dzieci dotknięte niepełnosprawnością. Padły pewne ustalenia.

Foto: NIL

Do spotkania doszło 12 stycznia w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie. Jego celem było przybliżenie samorządowi lekarskiemu problemów, z którymi na co dzień borykają się lekarze – rodzice dzieci z niepełnosprawnością oraz zainaugurowanie forum dyskusyjnego w tym zakresie – tak by izby lekarskie mogły skuteczniej reagować na prośby swoich członków.

Brak zrozumienia

Najczęściej wskazywane obszary to nieprzystosowany system oraz brak zrozumienia wśród społeczeństwa i w samym środowisku lekarskim. Rodzice, zarówno ci goszczący w siedzibie NIL, jak i uczestniczący online, sugerowali, że użyteczna mogłaby okazać się kampania poszerzająca wiedzę na temat ograniczeń zawodowych, z jakimi mierzą się lekarze wychowujący dzieci z niepełnosprawnościami, ponoszonych kosztów materialnych i niematerialnych oraz ogólnie schorzeń ich dzieci.

Brak infrastruktury

Zwracano uwagę, że z kolei od strony systemu brakuje odpowiedniej infrastruktury do badań dzieci z niepełnosprawnościami, jak również nie ma wystarczającej liczby specjalistów, którzy wiedzą, jak takie badania przeprowadzać. Lekarze dzieci z niepełnosprawnościami biorący udział w spotkaniu, zgłosili również potrzebę stałej pomocy prawnej – dotyczącej zagadnień zawodowych, jak też samego leczenia i związanymi z nim procedurami. Poruszyli także kwestię ulgi od składki członkowskiej, podkreślając, że w ich przypadku kwota powinna być ustalona odgórnie.

Propozycje rozwiązań

Przedstawiciele samorządu zadeklarowali, że omówione problemy i propozycje rozwiązań zostaną przekazane Naczelnej i okręgowym radom lekarskim. Zaproponowali również, że w ramach NIL powstanie platforma, gdzie lekarze-rodzice dzieci z niepełnosprawnością będą mogli się ze sobą komunikować, wymieniać się doświadczeniami i informacjami. W ramach takiej grupy miałaby też być oferowana pomoc prawna oraz psychologiczna. Przypomniano również, że o pomoc materialną można zwracać się także do Fundacji Lekarze Lekarzom.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.