Rodzinni nie podpiszą umów na przyszły rok?

Na trzy miesiące przed wprowadzeniem w życie tzw. pakietu onkologicznego i kolejkowego brakuje rozporządzeń i zarządzeń szczegółowo określających zakres tych zmian – alarmuje Zarząd Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Niepokój środowiska jest duży, co może skutkować niepodpisaniem umów z NFZ w zakresie POZ na 2015 rok.

Zdaniem członków Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, dotychczas udostępnione dokumenty i opracowania nie pozwalają na pełne przewidzenie skutków wejścia w życie pakietu onkologicznego dla POZ. Boją się, że może dojść do destabilizacji praktyk.

Niespójna koncepcja

W ocenie przedstawicieli organizacji, dotychczas nie przedstawiono spójnej koncepcji ustalania indywidualnych i minimalnych wskaźników rozpoznawania nowotworów przez lekarzy POZ. Dlatego domagają się ustalenia kryteriów klasyfikowania pacjentów do otrzymania „Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego”.

Przedwczesne szkolenia

Dziwią się, że Ministerstwo Zdrowia nie zdecydowało się na, chociaż częściowe, sprawdzenie skutków zmian w formie pilotażu na ograniczonym obszarze. Uważają też, że rozpoczęte już szkolenia dla lekarzy POZ dotyczące pakietu onkologicznego, organizowane i prowadzone przez NFZ są przedwczesne i nie odpowiadają oczekiwaniom środowiska lekarzy rodzinnych.

Wiemy, że niczego nie wiemy?

Zarząd Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce w podjętym stanowisku zwraca uwagę, że brakuje szczegółowych rozwiązań dotyczących rozszerzenia zakresu diagnostyki lekarza rodzinnego i zasad ich finansowania. Nie zgadza się też z uzasadnieniem do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, jakoby zmiany nie wymagały dodatkowego finansowania. „Takie założenie jest błędne. Nałożenie dodatkowych zadań musi oznaczać dodatkowe środki finansowe oraz zmiany w realizacji umów” – czytamy w dokumencie.

Apel do ministra zdrowia

W związku z planowanym wprowadzeniem bezterminowych umów w POZ, Kolegium domaga się szczegółowego opisania systemu ich renegocjowania i waloryzowania stawek. „Apelujemy do Pana Ministra o pilne przedstawienie propozycji szczegółowych rozwiązań i rozpoczęcie ich konsultacji ze środowiskiem lekarzy rodzinnych” – pisze zarząd Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Historia zmian

Przypomnijmy, że pakiety onkologiczny i kolejkowy zostały po raz pierwszy przedstawione opinii publicznej w marcu 2014 roku. 22 lipca posłowie przyjęli trzy ustawy dotyczące przedstawionych w nich rozwiązań (zobacz więcej). Zmiany mają wszystkim pacjentom poprawić dostęp do lekarzy specjalistów, a pacjentów onkologicznych uprzywilejować.

Powszechna krytyka

Krytycznie o pomysłach Ministerstwa Zdrowia wypowiadali się liczni przedstawiciele środowiska lekarskiego (zobacz więcej). – Kolejki nie tylko, że nie będą krótsze, ale również staną się bardziej chaotyczne – uważa prezes NRL Maciej Hamankiewicz, który podkreśla, że w naszym kraju jest niewielu specjalistów i już teraz pacjenci czekają po poradę do nich wiele miesięcy (zobacz więcej).

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.