19 czerwca 2024

Gdzie są najwyższe kobiety, a gdzie najniższe?

Holendrzy są najwyższymi mężczyznami na świecie, a Łotyszki najwyższymi kobietami – wynika z badania, którego rezultaty opublikowano we wtorek w naukowym czasopiśmie internetowym „eLife”. Naukowcy prześledzili tendencje w tej dziedzinie w latach 1914-2014.

Foto: freeimages.com

Holendrzy mają średnio 183 cm wzrostu, a Łotyszki – 170 cm. Z kolei najniżsi mężczyźni na ziemi mieszkają w Timorze Wschodnim (mają średnio 160 cm), a kobiety – w Gwatemali (150 cm).

Na drugim miejscu za Holendrami wśród najwyższych mężczyzn znaleźli się Belgowie, za nimi Estończycy, Łotysze i Duńczycy. Z kolei Holenderki są drugimi najwyższymi na świecie kobietami, zaraz po nich są Estonki, Czeszki i Serbki.

Mężczyźni z Polski są w tej klasyfikacji na 34. miejscu, a Polki – na 33. Polacy mają średnio 177 cm wzrostu, a Polki – 164 cm.

Z raportu wynika, że w ciągu ostatniego wieku najbardziej urośli mężczyźni z Iranu (średnio o 16 cm) i kobiety z Korei Południowej (20 cm). Sto lat temu Polacy byli w tym rankingu na 71. miejscu, a Polki – na 121. Portal BBC podkreśla, że od początków XX wieku najbardziej urośli ogólnie mieszkańcy Azji Wschodniej i Europy Południowej.

W niektórych krajach, np. w Ugandzie czy Sierra Leone, ludzie są nawet o parę centymetrów niżsi niż sto lat temu – zauważa BBC.

„Najmniejszy wzrost odnotowano wśród mieszkańców Azji Południowej – np. Hindusów, Pakistańczyków czy Banglijczyków – i Afryki Subsaharyjskiej. W tych regionach ludzie urośli o 1-6 cm” – tłumaczył współautor badania James Bentham z Imperial College London.

Źródło: www.kurier.pap.pl