22 kwietnia 2024

Grudziądz: nowa era w leczeniu interwencyjnym

Wieloletnia inwestycja budowlana w grudziądzkim Szpitalu Specjalistycznym dobiegła końca. Ostatni zakończony element to budynek ambulatoryjno-łóżkowy z dwiema nowoczesnymi i w pełni wyposażonymi hybrydowymi salami operacyjnymi dla oddziałów kardiochirurgii oraz chirurgii naczyniowej. W nowym budynku znajduje się również oddział rehabilitacji, reumatologii i onkologii klinicznej.

 

Najnowocześniejsze w Europie i zintegrowane ze sobą dwie sale hybrydowe dostępne w szpitalu umożliwią przeprowadzenie diagnostyki i specjalistycznych zabiegów w jednym miejscu. Zakupiony sprzęt medyczny pozwala na precyzyjne i skuteczne operowanie pacjentów ze złożonymi wadami serca i naczyń krwionośnych.

Wsparcie radiologiczne podczas zabiegów medycznych w Grudziądzu będzie najlepsze w naszym kraju i unikalne w skali europejskiej.

Kontrakt z NFZ już podpisany

W salach hybrydowych będzie można przeprowadzać zarówno rutynowe zabiegi angioplastyki wieńcowej, jak również najbardziej skomplikowane zabiegi wad strukturalnych, wad wrodzonych, kardiochirurgiczne i ablacje. Szpital podpisał już kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na zabiegi operacyjne w salach hybrydowych do końca 2014 roku. W klinice będzie można przeprowadzać rocznie minimum 400 operacji kardiochirurgicznych oraz ponad 600 naczyniowych.

To szpital naszych marzeń

– Nasz szpital to nowoczesny, nastawiony na innowacyjność, oparty na inteligentnych technologiach podmiot leczniczy. To szpital naszych marzeń i oczekiwań. Dziś z niekłamaną dumą można powiedzieć, że obiekty te, ich wyposażenie i potencjał kadr, dają gwarancję bezpieczeństwa w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i szansę rozwoju. Mamy możliwość praktykowania nowoczesnej medycyny i uczenia się jej – mówi Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu.

Nowy standard w Polsce

Hybrydowe sale operacyjne znajdujące się w grudziądzkim szpitalu wyznaczają nowy standard w dziedzinie technik obrazowania interwencyjnego w Polsce. W pakiecie hybrydowym połączono ze sobą intuicyjne narzędzia dostosowane do konkretnych zabiegów, w tym obrazowanie RTG na żywo oraz dane pacjenta, co pozwoli lekarzom prowadzić zabiegi w sposób szybki, skuteczny i uproszczony. Dzięki obrazowaniu na żywo system zapewnia bezpieczeństwo oraz znakomite efekty kliniczne.

Doskonała jakość obrazu

Innowacyjna platforma, w którą wyposażone zostały obie sale hybrydowe w Grudziądzu, gwarantuje ponadto doskonałą jakość obrazu przy znacznie zredukowanej dawce promieniowania rentgenowskiego (ograniczenie dawki rzędu 50-83 proc.), co w efekcie zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i ochronę zdrowia zarówno pacjentów, jak również personelu medycznego wykonującego codziennie zabiegi z użyciem promieni rentgena. Tak wyposażonych i zintegrowanych ze sobą sal hybrydowych z dwoma angiografiami, ultrasonografami oraz intuicyjnym połączeniem rentgenografii i echokardiografii na żywo nie ma w żadnym innym ośrodku w Europie.