27 maja 2024

HPV. Szczepionka zmniejsza ryzyko

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest odpowiedzialny za ok. 90 proc. zachorowań na raka szyjki macicy. Zakażenie tym patogenem wyprzedza rozwój nowotworu o średnio 10 lat.

Foto: pixabay.com

Dotychczas udowodniono, że dostępne szczepionki anty-HPV zmniejszają ryzyko rozwoju brodawek narządów płciowych oraz stanów przednowotworowych szyjki macicy.

Opublikowane na łamach „The New England Journal of Medicine” wyniki szwedzkiego badania po raz pierwszy potwierdzają skuteczność szczepienia w zapobieganiu zachorowania na raka szyjki macicy.

Analizie poddano dane ponad 1,6 mln szwedzkich dziewcząt i kobiet, które w latach 2006-2017 były w wieku 10-30 lat. Raka szyjki macicy rozpoznano u 0,004 proc. kobiet szczepionych i 0,05 proc. nieszczepionych.

Wiek zaszczepienia miał znaczenie w redukcji ryzyka rozwoju raka – poniżej 17. r.ż. skumulowane ryzyko wyniosło 4 przypadki na 100 tys. kobiet, a powyżej 17. r.ż. – 54 przypadki. Zaszczepienie się przed ukończeniem 17. r.ż. zmniejszało ryzyko rozwoju raka szyjki macicy o 88 proc. w stosunku do ryzyka u kobiet nieszczepionych, natomiast szczepienie w wieku 17-31 lat – o 53 proc.

Dodatkowo ważnym wnioskiem z tego badania jest obserwowany rozwój nowotworu również u kobiet szczepionych. Wskazuje to na celowość prowadzenia badań przesiewowych (cytologii) również w tej populacji.

Źródło: https://www.nejm.org