23 maja 2024

Ile kosztuje maseczka przeciwsmogowa?

Na ulicach wielu polskich miast można spotkać coraz więcej osób w maseczkach na twarzy. Specjalne antysmogowe maski – zgodnie z informacjami producentów – mają nie przepuszczać toksycznych pyłów.

Foto: pixabay.com

Zanieczyszczone powietrze jest od tygodnia jednym z najważniejszych tematów, o którym mówią krakowianie, ale i różne instytucje, politycy, lekarze. Szpitale są pełne, wielu pacjentów skarży się na smog. Od soboty do czwartku obowiązywała bezpłatna komunikacja publiczna dla kierowców.

W piątek Grzegorz Piątkowski, szef krakowskiego oddziału Polski Razem Zjednoczonej Prawicy, przed magistratem mówił dziennikarzom o swoim niezadowoleniu z polityki antysmogowej miasta. Złożył także wniosek do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

W piśmie domaga się zwrotu kosztów (275 zł) za zakup maseczki przeciwsmogowej. „Niestety tak drogie są maseczki. Te za ok. 50 zł są nieskuteczne” – ocenił. Zachęcił też krakowian do składania podobnych wniosków o zwrot kosztów.

Eksperci podkreślają, że najbardziej skuteczne są maski z filtrami węglowymi. To dzięki takim specjalnym filtrom nim pyły unoszący się w powietrzu nie trafia do płuc. Maska nie tylko powinna być dopasowana do twarzy, ale również mieć wymienne filtry.

„Wszystkie działania, które prezydent dotychczas, przez te 15 lat był łaskaw podjąć, skończyły się tym, że przez prawie połowę stycznia nie można było oddychać i najlepszym wyjściem byłoby po prostu wyjechać” – powiedział Piątkowski.

Wśród „win” Majchrowskiego Polska Razem Zjednoczona Prawica wymieniła m.in. nieodpowiedzialne planowanie przestrzenne – wycinkę parków, zabudowę ciągów przewietrzania miasta. Zdaniem partii administracja Majchrowskiego nie podejmuje działań mających na celu ograniczenie napływu zanieczyszczeń z gmin sąsiednich, a akcja wymiany pieców jest prowadzona powoli i nieudolnie.

Rzecznik Urzędu Miasta Krakowa Jan Machowski powiedział PAP, że wniosek Piątkowskiego zostanie rozpatrzony. Jak podkreślił, miasto prowadzi intensywną politykę antysmogową.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP, inf. własna