24 czerwca 2024

Nowe rekomendacje leczenia WZW C

Europejskie Towarzystwo Badań nad Wątrobą wydało nowe rekomendacje, jak skutecznie walczyć z wirusem HCV, a w konsekwencji z wirusowym zapaleniem wątroby typu C we wszystkich możliwych wariantach. Poradnik na temat WZW C wydała też Światowa Organizacja Zdrowia.

Londyński kongres EASL. Foto: EASL

Rekomendacje Europejskiego Towarzystwa Badań nad Wątrobą dostępne są w wersji elektronicznej na stronie internetowej easl.eu. W podobny sposób można zapoznać się z poradnikiem opracowanym przez Światową Organizację Zdrowia – jest do pobrania ze strony who.int. Publikacje te dostępne są w języku angielskim.

Na ostatnim kongresie EASL, który odbył się w połowie kwietnia 2014 roku w Londynie, naukowcy zaprezentowali obiecujące wyniki badań nad grupami chorych, u których zastosowano nowe kombinacje leków. Dzięki nowym terapiom udało się wyleczyć z wirusa ponad 90 proc. zakażonych.

Okładka najnowszej publikacji EASL

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to choroba zakaźna, na którą cierpi ponad 150 milionów ludzi, a rocznie umiera z jej powodu co najmniej 350 tysięcy chorych. Najpierw dochodzi do zakażenia (przez krew) wirusem HCV. Z czasem może przybrać groźną postać WZW C, który może z kolei prowadzić do marskości i raka wątroby.

Obecnie nie ma szczepionki chroniącej przed tą chorobą, choć co jakiś czas pojawiają się w naukowych czasopismach informacje, że trwają intensywne prace nad jej opracowaniem. Słyszymy również o odkrywaniu coraz skuteczniejszych leków w walce z tą chorobą.

ls