14 kwietnia 2024

Pieniądze na bank komórek i komputery

Kilka szpitali z woj. kujawsko-pomorskiego otrzyma dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego. Podpisano już umowy na sfinansowanie poszczególnych projektów. Dzięki udzielonemu wsparciu wybrane placówki medyczne zostaną wyremontowane, otrzymają nowy sprzęt i powstaną nowe jednostki w ramach ich struktur.

Podpisanie umowy dla szpitala w Grudziądzu. Foto: UMWKP

Pieniądze trafią do: Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (1,5 mln zł), Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rypinie (1,5 mln zł), Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brodnicy (prawie 18 mln zł) i Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu (około 17 mln zł).

Nie tylko remonty

Szpital Miejski w Toruniu otrzyma pieniądze na utworzenie banku komórek macierzystych, które będą wykorzystywane w procedurach przeszczepowych. Dyrekcja lecznicy planuje zakończenie tej inwestycji na sierpień 2015 roku.

Z kolei szpital w Brodnicy, dzięki przyznanym środkom, zamierza przebudować swoje budynki oraz kupić sprzęt i aparaturę medyczną. Całkowicie wyremontowane zostaną budynki główny i administracyjny oraz poradnie specjalistyczne. Prace budowlane już się rozpoczęły i potrwają do końca sierpnia 2015 roku. Lecznica chce kupić m.in. tomograf komputerowy, cyfrowy RTG, stół ortopedyczny, stanowisko resuscytacyjne dla noworodków i dwa respiratory.

Zwrot poniesionych kosztów

Placówka w Rypinie  i szpital w Grudziądzu otrzymały wsparcie na projekty, które zostały już zakończone. Rypińska lecznica przeszła kompleksową przebudowę. Zmodernizowano oddziały, wybudowano zamykany podjazd dla zespołów ratownictwa medycznego oraz zakupiono sprzęt medyczny, m.in. łóżka z wyposażeniem, pompy infuzyjne, defilibratory czy aparaty EKG.

Grudziądzki szpital specjalistyczny zrealizował projekt dotyczący budowy i wyposażenia placówki, w którym funkcjonują oddziały psychiatryczne. Zakupiono m.in. różnego rodzaju sprzęt ułatwiający rekonwalescencję, m.in. komputery i konsole do gier.

ls