23 czerwca 2024

Powstało Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta

Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta to nowa inicjatywa Porozumienia Organizacji Lekarskich (POL), która stanowi odpowiedź na odrzucenie przez Sejm ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.

Foto: Karolina Bartyzel/NIL

O powołaniu Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta poinformowano w czasie konferencji prasowej, która w poniedziałek 17 kwietnia odbyła się w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) w Warszawie.

– Parlamentarzyści dali się przekonać, że ustawa o jakości w tym kształcie nie powinna wejść w życia – powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Łukasz Jankowski.

Do udziału w Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta zaprosił przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, organizacji pacjentów, ekspertów oraz osoby reprezentujące wszystkie zawody medyczne. Pierwsze spotkanie Forum zaplanowano na 10 maja.

– Nie chcemy skupiać się na tym, co było, ale raczej patrzeć do przodu i koncentrować się na tym, co będzie. Wszyscy potrzebujemy w systemie ochrony zdrowia jakości. Nasi pacjenci i my, jako medycy, potrzebujemy bezpieczeństwa – dodał prezes Łukasz Jankowski.

– Nie ma mowy o wdrożeniu ustawy o jakości bez bezpiecznych warunków pracy dla personelu. Od kilkunastu lat prosimy Ministerstwo Zdrowia, by usiadło z nami do pracy nad minimalnymi normami zatrudnienia dla lekarzy. Mówimy o minimalnym zabezpieczeniu w kadrę specjalistyczną w zależności od liczby pacjentów na oddziałach, które zagwarantują bezpieczeństwo dla lekarzy i pacjentów – powiedziała Grażyna Cebula-Kubat, przewodnicząca OZZL.

POL zrzesza samorząd lekarski, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Federację Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie oraz Porozumienie Rezydentów OZZL. – Nasz interes korporacyjny jest jeden: bezpieczny system ochrony zdrowia i bezpieczeństwo pacjenta – podkreślił prezes NRL.

W piątkowym (14 kwietnia) głosowaniu nad ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta nie było jednomyślności nawet wśród posłów związanych z Prawem i Sprawiedliwością. Więcej na ten temat piszemy tutaj: