10 listopada 2024

Prof. Samoliński o lekach dla seniorów za 0 zł

W latach 2016-2025 blisko 8,3 mld zł wyniesie maksymalny limit wydatków z budżetu państwa w związku z wejściem w życie tzw. Projektu 75+ przewidującego możliwość otrzymania bezpłatnych leków przez seniorów.

Foto: Marta Jakubiak

Przepisy, które niedawno uchwalili posłowie, komentuje prof. dr hab. Bolesław Samoliński, przewodniczący Koalicji na Rzecz Zdrowego Starzenia się.

– Od lat w polityce społecznej naszego kraju brakuje miejsca dla osób w wieku podeszłym. Zlikwidowane zostały wszystkie przywileje i wyróżniki dla tej części naszego społeczeństwa.

Tymczasem jest to grupa o szczególnych właściwościach. Cechuje się znacznie obniżoną sprawnością, depresją, wielochorobowością, najczęstszym korzystaniem z systemu ochrony zdrowia nasilającym się z wiekiem.

Ilość osób w wieku podeszłym rośnie w Polsce, jednak oczekiwana długość życia w zdrowiu pozostaje na niezmienionym poziomie. Oznacza to, iż starość w naszym kraju jest niewdzięczna: schorowana, samotna, wyalienowana przez pędzącą rewolucję technologiczną. Do tego poziom emerytur jest niski. Program 75+ wychodzi więc naprzeciw uznaniu godności ludzkiej dla seniorów.

Odchodzenie od okienka aptecznego bez wykupienia recepty z powodu zbyt wysokich cen leków jest niesprawiedliwe, niemoralne, a także zwiększające koszty służby zdrowia, bowiem konsekwencją niebrania leków jest pogorszenie stanu zdrowia prowadzące do częstszej hospitalizacji, interwencji pogotowia, pobytu w izbie przyjęć czy też w szpitalnych oddziałach ratunkowych.

Nie obawiam się często stawianego zarzutu, iż podobnie jak w przeszłości, leki dla seniorów będą nadużywane przez inne grupy wiekowe. Nie da się bowiem porównać dawnej niekontrolowanej dostępności do leków recepturowych, z dzisiejszym nadzorem NFZ w tym zakresie. Ponadto, według przedstawiciela resortu zdrowia, leki te będą cechowały się tym, iż ich przydatność dla młodszych grup wiekowych będzie niewielka.

Popieram ten program. Sam postulowałem tego typu rozwiązanie w minionych trzech latach, kiedy w ramach Koalicji na rzecz Zdrowego Starzenia się tworzyliśmy podwaliny polityki senioralnej w Polsce.

Źródło: „Gazeta Lekarska” nr 5/2016